ReactOS:tr

From ReactOS Wiki
Revision as of 15:18, 11 August 2020 by Ctasan (talk | contribs) (Created Turkish version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
ReactOS logo.png

ReactOS Hakkında

ReactOS®, Microsoft Windows®'un çalıştırabildiği uygulamaları ve sürücüleri çalıştırmayı hedefleyen bir projedir.

ReactOS Nedir

ReactOS, Windows NT mimarisine dayalı, açık kaynaklı ve ücretsiz, mevcut uygulamaları ve aygıt sürücülerini destekleyen, şu anki baskın işletim sistemine alternatif olan bir işletim sistemidir. Microsoft Server 2003 ile uyumluluk ReactOS'un tasarım hedefidir.

ReactOS'un ne olmadığını söylemekle başlamamız iyi olacaktır. WINE gibi, Linux'un üzerine kurulan başka bir paket değildir. WINE ile rekabet etmeye çalışmaz, aksine, ReactOS'un kullanıcı-modu katmanı neredeyse tamamen WINE tabanlıdır ve iki proje geçmişte birçok kez birlikte hareket etmiştir. Ayrıca, ReactOS sadece "başka bir işletim sistemi" değildir. SkyOS veya diğer sistemler gibi, üçüncü parti bir işletim sistemi olma amacını taşımaz. İnsanların Linux yerine ReactOS'u kullanması beklenmez, zira ReactOS, tıpkı Windows gibi çalışan bir işletim sistemi isteyen Windows kullanıcılarını hedeflemektedir.

Şu an için ReactOS'un kodları ve kullanımı, geliştiriciler için hedeflenmesine rağmen, sistemi kullanmak için ileri düzey olmanız gerekmez, ve bitirildiğinde kullanıcı dostu bir işletim sistemi olacaktır. Eğer daha önceden Windows kullandıysanız, ReactOS'ta benzer bir ortamı bulacaksınız. Yoğun bir yeniden öğrenme süreci yaşanmanız beklenmez, çünkü ReactOS, Windows 2000/XP/2003'te bulunan kullanıcı arayüzünün ve ayarların çoğunun aynısını içerir.

ReactOS'un geliştirilmesindeki güncel odak, sistemin çoğu Windows uygulamalarını ve sürücülerini sorunsuz çalıştırabilecek duruma getirilmesidir. Ancak, ReactOS sadece bununla yetinmeyecektir. Windows'a yeni özellikler dahil edildikçe, geliştiricilerimiz bu özellikleri ReactOS'un gelecekteki sürümlerine eklemek için çalışacaklardır. Yeterli uyumluluk seviyesine ulaştığımızda, ReactOS'u Windows dışında da geliştirmeyi düşünebiliriz. Bu değişiklikler ana sistemin dışında ve Windows ile tamamen uyumlu olacak, ancak fazladan bir avantaj olacaktır. Örneğin, hedeflerimizden biri, UNIX için Windows Hizmetleri gibi, sisteme gömülü POSIX uyumluluğuna sahip olmaktır. Veya üçüncü parti bir araca gereksinim duymadan, çoklu masaüstü desteği eklemek de olabilir.

ReactOS®, ReactOS Foundation'un tescilli ticari markasıdır.
Windows® NT™, Microsoft Corporation'un tescilli ticari markasıdır.

Uyumlu

Yazılımınızı değil, işletim sisteminizi değiştirin!

ReactOS Projesi, NT mimarisinin açık kaynaklı uyarlamasıdır ve NT-benzeri bir işletim sistemi oluşturlmasını hedefler. Bir Win32 altsistemi, NT sürücü uyumluluğu ile bazı kullanışlı uygulamalar ve araçlarla gelir.

ReactOS, NT çekirdeğinin gücünü – genişletilebilirliği, taşınabilirliği, güvenilirliği, sağlamlığı, performansı ve uyumluluğuyla bilinir – Win32 uyumluluğuyla birleştirir.

Güvenli

Çeşitli iddialara rağmen, Windows NT tasarımından dolayı güvenlidir. Erişim kontrol listeleri tabanlı, çok esnek bir güvenlik modelinin düzgün bir uyarlamasıyla gelen ilk büyük işletim sistemidir.

Son zamanlarda Redmond'dan çıkan NT tabanlı işletim sistemleri, özellikle XP, zayıf güvenlik ayarlarından dolayı kötü bir ün kazandı. Doğrusu, bu varsayılan ayarlar, Win9x sistemlerinden gelen kullanıcıların ve eski uygulamaların geçişini kolaylaştırmak için seçilmişti. Tek başına bu karar, birçok NT güvenlik özelliğini geçersiz kıldı. ReactOS düzgün varsayılan güvenlik ayarlarıyla gelecektir.

ReactOS yüksek güvenlik için tasarlanmıştır, birçok işletim sisteminde sık görülen güvenlik açıklarını içermez.

Daha yakından bakacak olursak, gerçek bilgisayar virüsleri (aslında normal uygulamalardır) son zamanlarda eskisi kadar yaygın değil. Zararlı uygulamaların çoğu; tarayıcılar, e-posta istemcileri ve birçok Office uygulaması gibi gömülü betik desteği olan yazılımları hedefleyen betiklerdir.

Belli olduğu gibi, büyük bir kullanıcı tabanı olan yaygın sistemlere, kötü amaçlı programcılar tarafından, Linux ve Macintosh gibi küçük sistemlerden daha fazla saldırı düzenlenir.

Hafif

Kısaca, ReactOS güçlü ve hafif olmak üzere tasarlanmıştır. "Hafiflik" terimini Windows 95 gibi düşünebilirsiniz: düzgün bir kullanıcı arayüzü ile birkaç gerekli ve işe yarar araç. Hafifliğin yanında, ReactOS Windows 95'e göre çok daha fazlasını sunar, sıfırdan yapılmış sağlam NT tabanı üzerinde güncel bir deneyim beraberinde gelir.

Açık

The code of ReactOS is licensed under GNU GPL 2.0+

Özgür forumlar ve gökler kadar özgür

ReactOS açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir yazılımdır, sistemin tüm kodlarına özgürce erişilebilir. Kodların çoğu GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmıştır, bazı modüller BSD gibi diğer lisanslara sahiptir.

Güvenilir

Pencerenizi özgürlüğe açın

ReactOS, 1996'dan bu yana sıfırdan yazılan, kaya gibi sağlam bir NT yeniden uyarlamasıdır; bundan dolayı gömülü mikrobilgisayarlarda, kişisel bilgisayarlarda, iş istasyonlarında sunucu kümelerinde, ana bilgisayarlarda ve süper bilgisayarlarda her türlü işe uygun, güvenilir ve güçlü bir işletim sistemidir. ReactOS; UNIX, VMS, OS/2 ve NT gibi işletim sistemi ailelerinden birçok tasarımı içerir ve her şeye hizmet verebilecek yeni platform olacaktır.

Taşınabilir

ReactOS – insanların istediği XP selefi

ReactOS tasarımı, Intel x86 gibi işlemci aileleri arasında taşınabilirliğe izin verir, hatta CISC ve RISC gibi farklı aileleri de destekler. İşletim sisteminin çekirdeği tektir, başka bir işlemci ailesine destek sağlamak istiyorsanız, sadece donanım ayıklama katmanını - donanımla doğrudan iletişim kuran en alt seviyedeki parça - yeniden yazmanız yeterlidir.


Genişletilebilir

ReactOS, tasarımı gereği esnektir ve genişletilebilir. ReactOS, NT çekirdeğinden ve açık kaynaklı doğasından dolayı en çok yönlü işletim sistemlerinden biridir. ReactOS, "altsistem"lerin yardımıyla, diğer platformlardan uygulamalara destek sağlamak için genişletilebilir. Örneğin, bir POSIX altsistemi çeşitli UNIX uygulamaları için bir uyumluluk tabanı sağlayacaktır.

Nesne Tabanlı

ReactOS, tamamen nesne yönelimli bir sistem değildir, ancak iç sistem kaynaklarını temsil etmek için nesneler kullanır. Yazılım nesneleri, dünyadaki gerçek veya sanal, bilgisayar talimatlarının ve davranışları modelleyen verinin bir bileşimidir.

UNIX dosya metaforu 1970'lerde kalmıştır

UNIX işletim sistemleri dosya metaforunu kullanır; yazıcılar, depolama aygıtları, klavyeler ve monitörler gibi bütün aygıtlar, kullanıcılara ve programcılara birer normal dosya olarak görünür. Bu, birçok görevi kolaylaştırır ve sistemin genişletilebilir olmasında anahtar bir ögedir. Dosya metaforunun bazı eksileri vardır ve UNIX-benzeri sistemleri sıkıştırır. ReactOS bu metaforu temel alır ve genişletir. Tüm sistemde zorunlu olan bir nesne metaforu kullanır. Sadece UNIX dosya metaforundaki ögeler ReactOS için birer nesne değildir; işlemler ve iş parçacıkları, paylaşılan hafıza bölümleri, evrensel kayıt defteri veritabanı ve erişim hakları gibi şeyler de birer nesnedir.

Ayrıca Bakınız (İngilizce)

Diğer Diller