Difference between revisions of "ReactOS:pl"

From ReactOS Wiki
Jump to: navigation, search
(created polish translation)
 
m (Fix link)
 
Line 68: Line 68:
 
* [[ReactOS/History]]
 
* [[ReactOS/History]]
  
* [http://www.reactos.org/screenshots Zrzuty ekranu]
+
* [http://www.reactos.org/gallery Zrzuty ekranu]
 
*[http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt Generalna Licencja Publiczna GNU, wersja trzecia]
 
*[http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt Generalna Licencja Publiczna GNU, wersja trzecia]
  

Latest revision as of 16:38, 13 April 2020

ReactOS logo.png

O ReactOS

ReactOS® jest wynikiem prac ReactOS Foundation nad utworzeniem wolnego zamiennika dla Microsoft Windows®, który byłby kompatybilny z istniejącym sprzętem i oprogramowaniem.

Czym jest ReactOS

ReactOS jest darmowym i wolnym systemem operacyjnym opartym na architekturze Windows NT, wspierającym istniejące aplikacje i sterowniki, oraz alternatywą dla obecnie dominującego systemu operacyjnego na rynku konsumenckim.

Być może warto zacząć od powiedzenia, czym ReactOS -nie jest-. Nie jest on kolejnym rozwiązaniem opartym na Linuksie, jak WINE. Nie próbujemy ani nie zamierzamy konkurować z WINE; w rzeczywistości, część systemu ReactOS jest prawie całkowicie oparta o WINE i dwa zespoły podejmowały bliską współpracę w przeszłości. ReactOS nie jest też "tylko kolejnym systemem operacyjnym". Nie jest też jak SkyOS czy inne alternatywne systemy operacyjne. Nie mamy na myśli przekonywania, by odinstalować Linuksa i używać ReactOS'a w zamian; ReactOS jest zamiennikiem dla użytkowników systemu Windows którzy chcą wolnego systemu działającego tak jak Windows.

Mimo, że obecnie ReactOS jest głównie używany przez programistów zajmujących się jego tworzeniem i ulepszaniem, nie musisz być specjalistą, by móc go używać, a jego końcowe wersje będą przyjazne dla użytkownika. Jeśli poprzednio używałeś Windowsa, bez problemu odnajdziesz się w ReactOS. Różnice, jeśli jakiekolwiek, są minimalne, gdyż ReactOS powiela większość okien i paneli na wzór systemu Windows 2000/XP/2003.

Obecnie skupiamy się na dojściu do momentu, gdy ReactOS będzie w stanie uruchomić większość sterowników i aplikacji utworzonych dla Windows bez większych problemów. Nie oznacza to, że na tym prace się zakończą, gdyż nasi twórcy będą próbować przenosić nowe funkcje systemu Windows do kolejnych wersji systemu ReactOS. Gdy uzyskamy wystarczającą zgodność z systemem Windows, być może zadecydujemy, by spróbować ulepszyć podstawy systemu. Te zmiany będą oddzielne od podstawowych funkcji i całkowicie z nimi zgodne, ale dadzą dodatkowe zalety. Na przykład jednym z naszych celów jest uzgodnienie ze standardem POSIX. Albo zamiast wymagać dodatkowego oprogramowania, dodamy wsparcie dla wielu pulpitów zintegrowane w system.

ReactOS® jest zastrzeżonym znakiem handlowym ReactOS Foundation.
Windows® NT™ jest zastrzeżonym znakiem handlowym Microsoft Corporation.

Kompatybilny

Zmień system, nie oprogramowanie!


Projekt ReactOS ma za zadanie utworzenie wolnego systemu operacyjnego bazowanego na architekturze NT. Posiada własną implementację Win32, kompatybilność dla sterowników NT oraz mnóstwo użytecznych aplikacji i narzędzi.

ReactOS łączy zalety jądra NT - słynnego z rozszerzalności, przenośności i wydajności – ze wsparciem dla Win32.

Bezpieczny

NT jest bezpieczny z założenia. Był pierwszym liczącym się systemem operacyjnym z odpowiednio stworzonym i elastycznym modelem zabezpieczeń opartym na listach dostępu.

Ostatnie systemy operacyjne z Redmond bazowane na NT, szczególnie Windows XP, mają złą sławę z powodu niewystarczjących zabezpieczeń w domyślnych ustawieniach; pozostawionych głównie dla uproszczenia przejścia z Windows 9x, zarówno dla użytkowników, jak i starszych aplikacji. Ta decyzja przeszkodziła w zachowaniu wielu kluczowych dla bezpieczeństwa cech jądra NT. ReactOS zachowuje najlepsze cechy NT, aby zapewnić możliwie wysoki poziom bezpieczeñstwa.

ReactOS został zaprojektowany do bycia bezpiecznym; nie powiela częstych błędów z innych systemów operacyjnych.

Przy uważnym spojrzeniu, "prawdziwe" wirusy komputerowe, będące samodzielnymi aplikacjami, nie są już tak rozpowszechnione jak dawniej. Większość obecnych zagrożeñ powodują złośliwe skrypty tworzone dla oprogramowania takiego jak przeglądarki internetowe, klienty poczty czy oprogramowanie biurowe.

Oczywiście, bardziej rozpowszechnione systemy operacyjne z dużą ilością użytkowników są bardziej narażone na ataki niż systemy mniejszościowe, jak Mac OS X czy Linux.

Lekki

W skrócie, ReactOS jest zaprojektowany do bycia jednocześnie bogatym w funkcje, jak i lekkim. Przez lekkość rozumiemy styl systemu Windows 95, nieprzesadzony wygląd oraz podstawowe aplikacje. Pomimo tego, ReactOS oferuje o wiele więcej niż Windows 95, zapewniając nowoczesność bazowaną na silnym jądrze NT.

Otwarty

Kod systemu ReactOS jest dostępny na licencji GNU GPL 2.0+

'Wolny i darmowy' jak 'wolna rozmowa' i jak 'darmowe piwo'

ReactOS jest darmowym i wolnym oprogramowaniem, jego pełny kod źródłowy jest dostępny nieodpłatnie dla każdego. Zdecydowana większość systemu jest dostępna na zasadach Publicznej Licencji GNU, niektóre mniejsze moduły używają innych, jak BSD .

Niezawodny

Otwórz swoje okna na wolność

ReactOS został napisany od podstaw, a prace nad nim trwają od 1996 roku. Jest więc pewnym, sprawdzonym systemem operacyjnym o szerokich możliwościach, użytecznym od komputerów przenośnych, przez domowe do serwerów i superkomputerów. ReactOS łączy wiele cech innych systemów operacyjnych, takich jak UNIX, VMS, OS/2 oraz NT i jest nową platformą, która podaje ich najlepsze cechy.

Przenośny

ReactOS – następca XP, na który czekaliście

ReactOS potrafi obsługiwać różne rodziny procesorów, jak x86 i x86-64, a nawet przenosić się między różnymi architekturami, jak CISC i RISC. Jest tylko pojedynczy rdzeń systemu, jądro; przenoszenie ReactOS'a na inny sprzęd wymaga jedynie przeniesienia warstwy abstrakcji sprzętu, najniższej warstwy komunikującej się bezpośrednio ze sprzętem.

Rozszerzalny

ReactOS jest elastyczny i rozszerzalny - jest jednym z najbardziej uniwersalnych systemów operacyjnych dzięki technologii NT oraz otwartości na modyfikację. ReactOS może być usprawniany przy użyciu podsystemów, by dodać nowe funkcje. Na przykład, podsystem POSIX da możliwość korzystania z różnych aplikacji przeznaczonych dla systemów typu UNIX.

Zobacz także