Moje pytania dotyczące projektu

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Witam, ponieważ jestem użytkownikiem lubiącym ryzyko i otwartym na nowe pomysły to z chęcią testuję różnorakie dystrybucje Linuksa, różne systemy operacyjne oraz wiele języków programowania i związanych z nimi bibliotek graficznych.
Dzięki takiemu charakterkowi udało mi się zapoznać z: Windows XP, Vista, 7, 8, dystrybucje Linuksa: Gentoo Sabayon, Calculate Linux, SystemRescueCd, Debian, Fedora, openSUSE, Ubuntu ( i kilka pochodnych ), Mandriva, Mint, FreeBSD, NetBSD, PC-BSD oraz Funtoo ).
Zapoznałem się także po trochu z: http://darmowesystemy.wordpress.com/
Natomiast języki programowania: C, C++, Java i D. Biblioteki graficzne: WinAPI, wxWidgets, Qt, GTK.
Muszę się także pochwalić że wyżej wymienione kolejności były chronologiczne :mrgreen: !

Osobiście ze strony Linuksa najbardziej kibicuję projektowi Wayland, a od paru ładnych lat zacząłem kibicować także przyszłemu głównemu konkurentowi Linuksa ( który na szczęście nie należy do MS ). Przez konkurent mam na myśli wciąż rozwijający się projekt ReactOS ( który mam nadzieję, że zdominuje tą część mocy xD ), do którego z uwagi na to, że coś jednak w życiu widziałem mam parę pytań ...

Po długim wstępie przedstawię teraz moje pytania:
1. "ReactOS® is a free, modern operating system based on the design of Windows® XP/2003." - Nie zapoznałem się z Windows 2003, ale chodzi mi po głowie bardzo ważne pytanie: "Czy ReactOS będzie wspierał technologię Optimus, która to jest aktualnie dość popularna i nie wpierana przez staruszka XP ?"

2. Na początku wiedziałem jedynie o produktach MS i nie miałem pojęcia, że istnieje coś o wiele lepszego, stąd moje początki w programowaniu zaczęły się pod Windows XP i tam skończyły się dość szybko :D . Gdyby nie Linux straciłbym nadzieję i nie zajmowałbym się programowaniem ...

a) Co z konsolą ? - Początkujący tradycyjnie zaczynają od konsoli i tam już pojawiają się pierwsze problemy ... O ile system jest spolonizowany, to czcionka domyślna w konsoli nie obsługuje polskich znaków ... Oczywiście można obejść takie problemy np. prosząc użytkownika o zmianę czcionki, tworząc własną konsolę "od zera", czy napisać jakąś funkcję, która "tłumaczy" polskie znaki, ale to są najwyżej "obejścia" problemów, a proszenie użytkownika by sam zmienił czcionkę jest niezgodne z zasadą KISS. Czy konsola ReactOS będzie bardziej "zmodernizowana" lub jak kto woli "developer-friendly" i po wybraniu powiedzmy języka chińskiego przy instalacji czcionka w konsoli też będzie obsługiwać chińskie znaki ?

b) Nadal toporne WinAPI ? - Rozumiem bardzo dobrze, że z przyczyn kompatybilności ReactOS raczej musi mieć to samo API, lecz to zasmuciło by nie tylko mnie, przynajmniej tak sądzę ... WinAPI jest określane jako "toporne" i było pisane przy użyciu języka C, więc nie ma co mówić o obiektowości. Wiem, że jest coś takiego jak C# i inne tego typu, ale ja byłem uczony w liceum C++ od podstaw i z punktu widzenia ( wtedy ) początkującego programisty programowanie nie było tak satysfakcjonujące na Windowsie, jak np. instalacja Gentoo ( kiedyś ). Powątpiewam zatem w myśl iż początkujący programista od tak zmieniłby język - taką "operację" trzeba by było zrobić na samym początku przy wyborze języka. Stąd moje pytanie: "Czy w ReactOS będzie można łatwiej programować ( systemowe API ), czy gdybym wrócił na tę "stronę mocy" musiałbym się zadowolić innymi bibliotekami graficznymi ( typu Qt, GTK ... ) ? Może będzie coś, jak ekstra API tylko dla ReactOS ( oczywiście daleka przyszłość po wersji 1.0 ) ?"

3. Rozmiar systemu, a sterowniki ... - O testach XP i Visty na moim laptopie nie ma co się rozpisywać, ale taki Windows 7 na przykład - dość nowy system z takim rozmiarem, że trzeba go umieścić na płycie DVD. Mimo to sterowniki karty sieciowej nie zostały zainstalowane - tak wiem, nie ma na takiej płycie sterowników firm trzecich. Co oni tam napchali ? ReactOS rozmiarem zachwyca wręcz - wiem wczesna alfa, a rozmiar potem będzie większy. Żeby móc skorzystać z internetu musiałem użyć drugiego komputera lub inny system ( np. gdybym takiego komputera nie miał, inny system - mam tu na myśli jakąś dystrybucję typu Live CD/DVD/USB ). Jednak co ma zrobić początkujący użytkownik, który ma dostęp do jednego komputera i nie wiedział, że takie sterowniki trzeba ściągnąć samemu ( zwykle Windows Update jakoś sobie dawało radę na innych kompach, ale na moim laptopie to już nie było tak różowo ..., a płyt ze sterownikami na Linuksie nie potrzebowałem ). Czy ReactOS w przyszłości będzie lepiej "dbał" o użytkowników ?

4. Stare, czy nowe ? Na Windows XP nie ma sterowników do nowszych kamer internetowych, a na Windows 8 nie ma sterowników do starych ( bynajmniej tak się działo z moimi dwiema - jedna stara, a druga nówka ). Tak jak przy pytaniu do technologii Optimus, co planują developerzy ReactOS ? Czy może nikt nie sięga tak daleko ? Czy ów kompatybilność z Windows odnosić się będzie do wszystkich jego wersji ?

5. Niewykorzystane potencjały ? Na przykładzie Windows XP, który sam obsługuję przeźroczystość, lecz jej nie używa. Czy takie "bajery", jak przeźroczystość będą przez developerów "pielęgnowane", czy raczej traktowane jako dodatki dla programów firm trzecich ?

6. Modyfikowalność systemu ? Na produktach MS nie jest w tym temacie zbyt ciekawie ... Różne programy używają jakiś haków by zmienić np.Boot Screen. Dla przykładu na Windows 7 używałem jednego programu, który świetnie działał i byłem z niego zadowolony, lecz po aktualizacji system już odmówił posłuszeństwa. Wszelkie tego typu programy zwielokrotniają zużycie zasobów komputera. Testując wiele dystrybucji Linuksa byłem mile zaskoczony możliwością zmian wyglądu systemu. Czy w ReactOS będzie ( oczywiście dużoooooooo później ) realizowane zagadnienie zmiany wyglądu na ten przykład choćby Boot Screenów ?

7. Niezwykle zaskoczył mnie fakt obsługi systemu plików ext2 w ReactOS ! To naprawdę wiele znaczy. Systemy plików ext2, ext3 i ext4 mają bardzo ciekawą funkcję zabezpieczającą partycję przed fragmentacją. Czy tego typu technologie będą dalej rozwijane ? Mam tu na myśli obsługę nowszych ext3 i ext4 ( głównie ), ale z pewnością wielu miłośników innych systemów plików byłoby mile zaskoczonych tak wspaniałą inicjatywą. Natomiast moje pytanie brzmi: "Czy ReactOS w przyszłości będzie można zainstalować i używać na najnowszym systemie plików ext* - obecnie ext4 ?

8. Zarządzanie pamięcią ? - Nawet okno eksploratora Windows może się zawiesić np. po włożeniu płyty ( okno "Mój komputer" ) ! Na Windowsach była to prawdziwa zmora. Czy ReactOS będzie lepiej zarządzał pamięcią, tak by jedynie przez niedopatrzenie programisty ( tu bug w programie ) mógłby się zawiesić program ( cóż może ewentualnie jeszcze małą ilość zasobów pozostała przy wielu programach ).

9. Obsługa formatów i kodowania ? - Domyślnie Windows Media Player używa dość skąpej ilości kodeków - Windows obsługuje prawie lub całkowicie tylko swoje formaty. Widząc pracę nad systemem plików ext2 moje nadzieje rosną ! Kodowanie plików - to chyba jeden z najgorszych wymysłów MS. Czy ReactOS będzie domyślnie używał standardu Unicode ?

10. Aktualizacje ? Kolejna niezbyt mocna strona Windowsa ( tu wielokrotne restarty ). Czy w ReactOS jest planowany system aktualizacji ? Jeśli tak, to jak to by miało wyglądać ?

11. Menadżer oprogramowania - Widziałem już go testując ReactOS'a na VirtualBoksie i był w takim samym stanie jak sam system :D . Jakie oprogramowanie będzie on zawierał ( np. tylko darmowe ) ? Czy nadal będzie rozwijany ( raczej tak, ale warto spytać, by później nie mieć niemiłej niespodzianki ) ?
edit:
Dziś testowałem ReactOS'a na VirtualBox'ie i zauważyłem, że w menadżerze oprogramowania jest "przygotowane" miejsce na aktualizację, więc albo ktoś się wykazał inicjatywą, albo nie czeka nas jedynie Windows napisany od zera, tylko naprawdę porządny system operacyjny, który ma wsteczną kompatybilność binarną z Windowsem - oł je ! :D

12. Czym może lub będzie mógł się jeszcze pochwalić ReactOS ? Chętnie będę rozmawiał na ten temat z niejedną osobą i szepnę parę miłych słówek na ten temat. Uważam, że dobrze byłoby zebrać tego typu informacje i ciekawostki w jednym temacie.

Na koniec chciałbym przeprosić, jeśli zadałem jakieś nieodpowiednie pytanie lub popełniłem gdzieś błąd. Człowiek uczy się przez całe życie.
Oczywiście też przepraszam, za to że się tak dużo rozpisałem ( gdybym się o wiele lepiej znał na systemach, to z pewnością prześcignąłbym w tym tempie ten projekt zaczynając od zera :mrgreen: - ach te marzenia ... ).
Last edited by Super666666Super on Wed Apr 03, 2013 7:27 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Saibamen
Posts: 212
Joined: Mon Jul 19, 2010 11:19 am
Location: Poland
Contact:

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Saibamen »

Witaj Super666666Super,

niestety nie mogę Ci udzielić odpowiedzi na Twoje pytania, ponieważ nie interesują mnie sprawy techniczne w projekcie ReactOS.
Na Twoje pytania mogą odpowiedzieć Olaf bądź Rafał. Najlepiej napisz do nich prywatną wiadomość poprzez forum lub napisz maila.

Nie ukrywam jednak, że lepszym sposobem byłoby, gdybyś napisał swój post po angielsku i umieścił w ogólnym dziale na forum. Tam wypowiedzą się osoby bardziej zaangażowane w projekt ReactOS.

Ze swojej strony polecam Ci przeczytać archiwum newsletterów, z których dowiesz się dużo rzeczy: http://www.reactos.org/newsletter-archive
Przetłumaczone newslettery znajdziesz pod adresem http://old.reactos.org/pl/newsletters.html (nie znajdziesz tutaj aktualnych, ponieważ to stara strona).
FAQ znajduje się tutaj: http://www.reactos.org/user-faq (choć bardzo mało w nim informacji).

Do lepszego poznania systemu i aktualnych zmian zachęcam do śledzenia zmian w kodzie projektu: http://svn.reactos.org/svn/reactos?view=revision oraz http://178.63.204.100:8060/

Ode mnie to wszystko. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące testowania systemu to służę pomocą.

Pozdrawiam,
Saibamen
ReactOS Global Moderator
ReactOS Forum Global Moderator
IT-Maniak.pl administrator

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

niestety nie mogę Ci udzielić odpowiedzi na Twoje pytania, ponieważ nie interesują mnie sprawy techniczne w projekcie ReactOS.
Nie szkodzi, jestem wdzięczny za poświęcony mi czas.
Na Twoje pytania mogą odpowiedzieć Olaf bądź Rafał. Najlepiej napisz do nich prywatną wiadomość poprzez forum lub napisz maila.
Dziękuję za radę, ale nie chcę raczej nikomu przeszkadzać, dlatego napisałem temat.
Nie ukrywam jednak, że lepszym sposobem byłoby, gdybyś napisał swój post po angielsku i umieścił w ogólnym dziale na forum. Tam wypowiedzą się osoby bardziej zaangażowane w projekt ReactOS.
To akurat powinienem przewidzieć. ... :oops:
Dobrym pomysłem jest przetłumaczenie tej wiadomości. Cóż gdybym nauczył się jeszcze paru języków mógłbym na wszystkich forach napisać - wtedy na pewno ktoś by podał jakieś informacje :mrgreen: . Oczywiście postaram się temat przetłumaczyć.
Ze swojej strony polecam Ci przeczytać archiwum newsletterów, z których dowiesz się dużo rzeczy: http://www.reactos.org/newsletter-archive
Przetłumaczone newslettery znajdziesz pod adresem http://old.reactos.org/pl/newsletters.html (nie znajdziesz tutaj aktualnych, ponieważ to stara strona).
FAQ znajduje się tutaj: http://www.reactos.org/user-faq (choć bardzo mało w nim informacji).
Tak dość mało tam informacji ( nawiasem mówiąc przeczytałem FAQ jeszcze długo przed rejestracją ).
Do lepszego poznania systemu i aktualnych zmian zachęcam do śledzenia zmian w kodzie projektu: http://svn.reactos.org/svn/reactos?view=revision oraz http://178.63.204.100:8060/
Dziękuję za wszystkie linki, z pewnością nie raz będę tam zaglądał.
Ode mnie to wszystko. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące testowania systemu to służę pomocą.
System już testowałem i chętnie będę testował.

Pytanie dotyczące testowania jednak znalazłem. Obecnie używam Funtoo Linux. Płyty ReactOS zarówno Live CD, jak i płyta instalacyjna nie bootują najlepiej ( mam dość nowy sprzęt, więc pewnie do pełnej obsługi jeszcze daleko ).
Jeśli orientujesz się w poleceniu Linuksa tu podam parę wyników na temat sprzętu:

lspci:

Code: Select all

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA IDE Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 2 port SATA IDE Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108 [GeForce GT 420M] (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM57780 Gigabit Ethernet PCIe (rev 01)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
lsusb:

Code: Select all

Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 064e:c218 Suyin Corp.
Bus 002 Device 003: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Optical Mouse Opto 510D
Bus 002 Device 004: ID 090c:1000 Silicon Motion, Inc. - Taiwan (formerly Feiya Technology Corp.) Flash Drive
Jeśli dobrze znam swój sprzęt to:
*mam dysk twardy typu SATA 500GB, który to nie jest jeszcze obsługiwany w ReactOS, a ma być w kolejnej wersji 0.3.15
*wbudowaną kamerkę, która wykorzystuję UVC
*dodatkową kamerkę ( której nie ma w wynikach, bo nie podłączyłem jej ), która z kolei wykorzystuje sterownik SN9C20X.
*technologię Optimus ( wbudowana karta graficzna do procesora Intel Core i3 + karta graficzna NVidia GeForce GT 420M )
*4GB RAM DDR3
*wbudowaną klawiaturę
*mysz USB ( mam trzy wejścia USB 2.0 - ku gwoli ścisłości, USB bez specjalnej opcji w BIOS'ie w aktualnej wersji ReactOS niestety nie działa ) i brak portów PS\2
*touchpada

I stąd moje pytanie:
"Czy na takim sprzęcie mam szansę uruchomić ReactOS'a w sprzyjających warunkach :?: Wiem, że są często dodawane są buildy ( sam rano jeden testowałem i nic z tego nie wyszło, ale będę próbował dalej )."

Postanowiłem też wspierać bardziej ten projekt i częściej testować ten system ( będę też próbował zainstalować go na pendrive - tylko z systemem plików ext2 :) ).
Jeśli dobrze zapoznałem się z tą stroną to wszystkie crash'e i inne BSOD mam podawać w forum "Development Help" :?:

W BIOS'ie mam możliwość zmiany SATA MODE ( mam IDE i AHCI ), które jest w tej chwili bardziej wspierane :?:
Nie mam w moim BIOS'ie wiele opcji do zmiany ( właściwie gryzie mnie to, że w o wiele słabszym i starszym sprzęcie BIOS jest ( w porównaniu do mojego ) niesamowicie rozbudowany ( tak wiem różni producenci - różne BIOS'y ), a przydałoby się wsparcie dla Optimusa w moim BIOS'ie - eh.
Tam wypowiedzą się osoby bardziej zaangażowane w projekt ReactOS.
A co wy na to by jakoś zorganizować się i napisać temat, który na bieżąco będzie aktualizowany ?
Temat miałby tytuł powiedzmy: "Aktualne postępy w pracy ReactOS'a"
W ten sposób forum może zyskać na aktywności.
Miałoby się to odbywać następująco: kilku ludzi w wolnej chwili przegląda stronę i najświeższe informacje i przekazuje je do piszącego i edytującego post, który wyglądałby następująco:
W chwili tworzenia postu ReactOS ma wersję ... i do tej pory obsługuję poprawnie: ... Trwają obecnie prace nad: ... oraz są prowadzone rozważania na temat: ..."
...
edit: ( data )
W najnowszym buildzie została poprawiona obsługa ..., dzięki której bug #... przeszedł do historii ...
...
edit: ( data )
Nadeszło nowe wydanie ReactOS opatrzone numerkiem ..., w którym poprawiono ... ( a później kilka słów wyrażających zachwyt piszącego post :mrgreen: ).
...
edit: ( data )
Dziś dołączyli do pracy: ... w charakterze ...
...
P.S.
Czy ja miałem jakieś zwidy, czy naprawdę mogę edytować mój post dopiero, jak ktoś odpisze :?:
edit:
Problem rozwiązany, choć przyczyna dziwna, a mianowicie:
http://www.reactos.org/forum/viewtopic.php?f=20&t=12445 - brak edit
viewtopic.php?f=20&t=12445 - jest edit
Mam nawet pewną teorię co do tego: mam operę i dodatek do niej: "Redirect to HTTPS" - może to on szwankuje ? Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi, czy u was jest tak samo.

Mógłby ktoś zaproponować jakąś dobrą książkę o dotyczącą systemów operacyjnych, ich początków, budowy, założeń i wszystkich innych smaczków - tak na długie nudne noce :?:
Znam troszkę Assemblera i C ( choć o wiele bardziej znam C++, D i Javę ), może jeszcze zdążę wprowadzić coś do systemu zanim doczekam się jego finalnej wersji ...
Szczególnie jakaś dobra książka Assemblera po polsku ( znam angielski i nie przeszkadza mi czytanie dokumentacji, lecz taka reguła bardziej pasuje mi do C++ niż Assemblera :D ).

Jestem otwarty na rady i propozycje.
Jeszcze raz dziękuję za cierpliwość za mnie i moje posty :).
Last edited by Super666666Super on Wed Apr 03, 2013 9:04 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Saibamen
Posts: 212
Joined: Mon Jul 19, 2010 11:19 am
Location: Poland
Contact:

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Saibamen »

Super666666Super wrote:Płyty ReactOS zarówno Live CD, jak i płyta instalacyjna nie bootują najlepiej
Możesz wyjaśnić co miałeś na myśli pisząc, że nie bootują najlepiej?
Super666666Super wrote:*mam dysk twardy typu SATA 500GB, który to nie jest jeszcze obsługiwany w ReactOS, a ma być w kolejnej wersji 0.3.15
SATA jest obsługiwane w najnowszych rewizjach ReactOSu (dzięki UniATA ;)
Super666666Super wrote:*wbudowaną kamerkę, która wykorzystuję UVC
Na razie zapomnij o kamerkach ;) Nikt chyba jeszcze nie testował takiego "zaawansowanego" sprzętu na USB w ReactOS :D
Super666666Super wrote:*technologię Optimus ( wbudowana karta graficzna do procesora Intel Core i3 + karta graficzna NVidia GeForce GT 420M )
Takie cuda nie są wpierane na razie :D Nawet nie wiem czy nie wysypie się przez to szybciej cały ROS.
Super666666Super wrote:*4GB RAM DDR3
Systemu nie obchodzi jaki masz RAM i ile ;)
Super666666Super wrote:*mysz USB ( mam trzy wejścia USB 2.0 - ku gwoli ścisłości, USB bez specjalnej opcji w BIOS'ie w aktualnej wersji ReactOS niestety nie działa ) i brak portów PS\2
Problem znany, ale nie jest on traktowany jako bug.
Super666666Super wrote:"Czy na takim sprzęcie mam szansę uruchomić ReactOS'a w sprzyjających warunkach :?: Wiem, że są często dodawane są buildy ( sam rano jeden testowałem i nic z tego nie wyszło, ale będę próbował dalej )."
Kiedyś na każdym sprzęcie będzie się dało ROSa odpalić :D Co się konkretnie wysypalo przy testach? Masz logi?
Super666666Super wrote:Jeśli dobrze zapoznałem się z tą stroną to wszystkie crash'e i inne BSOD mam podawać w forum "Development Help" :?:
Wszystkie bugi twórz w systemie raportowania błędow JIRA: http://jira.reactos.org/ Dołącz logi z systemu, czasami screeny. Jeśli nie wiesz jak tworzyć logi to pytaj ;)
Super666666Super wrote:W BIOS'ie mam możliwość zmiany SATA MODE ( mam IDE i AHCI ), które jest w tej chwili bardziej wspierane :?:
Do tego jest wykorzystywany kod UniATA (nasi progamiści jedynie zgłaszają błędy i ewentualnie patche): http://alter.org.ua/soft/win/uni_ata/
Super666666Super wrote:A co wy na to by jakoś zorganizować się i napisać temat, który na bieżąco będzie aktualizowany ?
Temat miałby tytuł powiedzmy: "Aktualne postępy w pracy ReactOS'a"
Podobne tematy już istnieją:
"Poprawka tygodnia" http://www.reactos.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=9129
Aplikacje działające z ROS, które kiedyś nie działały: http://www.reactos.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=10972
Super666666Super wrote:Mam nawet pewną teorię co do tego: mam operę i dodatek do niej: "Redirect to HTTPS" - może to on szwankuje ? Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi, czy u was jest tak samo.
Ja tam mogę posty każdego użytkownika edytować :D Takie przywileje moda :P

Książki żadnej Ci nie polecę, bo żadnej nie czytałem OSach. Tutaj masz dyskusję o aktualizacjach w ReactOSie: http://www.reactos.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=12305

Pozdrawiam
ReactOS Forum Global Moderator
IT-Maniak.pl administrator

wojo664
Posts: 320
Joined: Mon Jul 06, 2009 5:39 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by wojo664 »

Na razie zapomnij o kamerkach Nikt chyba jeszcze nie testował takiego "zaawansowanego" sprzętu na USB w ReactOS
Ja testowałem na VirtualBox poprzez "przejmowanie usb z hosta" jak bym to nazwał. Kamerke wykrywał system, ale w systemie nie ma uniwersalnego sterownika do kamerek (urządzeń wideo) a moje kamerki na takich działają. Taka kamerka (sigmachip) widziana jest w XP tak:
Urządzenie kompozytowe USB (używa sterownika MS usbccgp.sys)
Urządzenie wideo USB (używa dużo plików: ks.sys, usbvideo.sys, dshowext.ax, iyuv_32.dll, ksproxy.ax, kstvtune.ax, ksuser.dll, kswdmcap.ax, ksxbar.ax msh263.drv, msyuv.dll, tsbyuv.dll, vfwwdm32.dll, vidcap.ax)
Nie wiem jak nakłonić Reactos do używania tych plików (samo skopiowanie ich raczej nic nie da, potrzebny by był plik inf instalacyjny).

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Możesz wyjaśnić co miałeś na myśli pisząc, że nie bootują najlepiej?
Cóż, chciałem tylko na próbę tak spróbować, czy się uruchomi ( bo kiedyś testowałem wersję 0.3.14 i nie wyszło ) i się nie uruchomił
SATA jest obsługiwane w najnowszych rewizjach ReactOSu (dzięki UniATA
Wiem, że nad tym pracują w rewizjach ( czytałem o planach na wersję 0.3.15 ), ale nie wiedziałem czy skończyli ( czy bugi są w innych przypadkach, czy też w tych sterownikach )
Na razie zapomnij o kamerkach Nikt chyba jeszcze nie testował takiego "zaawansowanego" sprzętu na USB w ReactOS
Tak, tak - wiem dobrze, ja tylko mój sprzęt podałem i wiem, że system może działać nawet bez takiego czegoś jak kamerka :D.
Takie cuda nie są wpierane na razie Nawet nie wiem czy nie wysypie się przez to szybciej cały ROS.
No i o to najbardziej się martwię ( już nie o to czy obsługuje, czy nie ale to czy się przy tak "ekstrawaganckiej" technologii nie posypie :mrgreen: ).
W końcu na karcie od Intela i tak grałem w UT na Gentoo lepiej od karty NVidia na Windowsie :D.
Systemu nie obchodzi jaki masz RAM i ile

Tylko teoretycznie, ale pamiętaj, że mówimy tu o systemie 32-bitowym ( chyba, że jest jakiś port, albo oficjalne wsparcie - w sekcji Download na razie nie ma żadnego wyboru pod tym względem ). Systemy 32-bitowe znane są z osobliwego ograniczenia ilości używanej pamięci fizycznej. Jest takie coś, jak PAE dla 32-bitowych systemów, ale nawet na Windows 7 trzeba instalować oprogramowanie firm trzecich lub samemu gmerać w systemie ( co nie każdy lubi ) by to włączyć i tu z kolei jestem ciekawy, czy i jak przebiegają lub będą przebiegać prace nad tą technologią ( PAE ).
Problem znany, ale nie jest on traktowany jako bug.
O tym też czytałem, dlatego w nawiasie po przecinku to dałem ( nie mam takiej opcji w BIOS'ie by móc tak testować system ).
Co do BIOS'u - czytałem na innym forum, że na laptopach normalnym zwyczajem producentów jest "okrajanie" tegoż BIOS'u - czy taki "zwyczaj" przyjęli wszyscy producenci :?:
Kiedyś na każdym sprzęcie będzie się dało ROSa odpalić Co się konkretnie wysypało przy testach? Masz logi?
To jest celem w końcu celem projektu. Ja natomiast pytałem o podstawową zgodność z moim sprzętem ( czy raczej powinien działać ). Jak napisałem wyżej testowałem "na szybko". a jutro wrzucę coś bardziej konkretnego.
Wszystkie bugi twórz w systemie raportowania błędow JIRA: http://jira.reactos.org/ Dołącz logi z systemu, czasami screeny. Jeśli nie wiesz jak tworzyć logi to pytaj
Dzięki za info, jutro spróbuje o własnych siłach coś wykrzesać :mrgreen:.
W razie czego, wiem do kogo mogę się zwrócić o pomoc. :D
Do tego jest wykorzystywany kod UniATA (nasi progamiści jedynie zgłaszają błędy i ewentualnie patche): http://alter.org.ua/soft/win/uni_ata/
Rozumiem, więc tego typu zmiany w BIOS'ie to strata czasu, czy może być różnie :?:
Podobne tematy już istnieją:
"Poprawka tygodnia" viewtopic.php?f=2&t=9129
Aplikacje działające z ROS, które kiedyś nie działały: viewtopic.php?f=2&t=10972
Ja tam z angielskim większych problemów nie mam, a i jest słownik pod ręką leży, więc jest ok, ale taki przeciętny kowalski kiedy sobie wybiera produkt od razu odrzuca obcojęzyczne opisy, albo prosi o pomoc kogoś. Myślałem, że nie tylko Polakom się przyda osobny temat o "nowinkach".
Nie ukrywam jednak, że lepszym sposobem byłoby, gdybyś napisał swój post po angielsku i umieścił w ogólnym dziale na forum. Tam wypowiedzą się osoby bardziej zaangażowane w projekt ReactOS.
Właściwie to po tym zdaniu myślałem o jakimś "ożywieniu" forum ( nie koniecznie przeze mnie ) i poszerzeniu horyzontów wszystkich polskich forumowiczów ( wiecie, żeby nie było tak, że najlepsze wsparcie zawsze po angielsku, a Polacy lenia mają ), a tym czasem dostaje bardzo szybkie i rzetelne odpowiedzi, więc nie za bardzo jest co "pobudzać" do działania, bo wszyscy robią co mogą.
Ja tam mogę posty każdego użytkownika edytować Takie przywileje moda
Problem rozwiązany i trochę mi głupio, bo błaha przyczyna była. :oops:
Jak już wcześniej ująłem używam opery i pewnego dodatku ...
Mam zapamiętane hasło na protokole https, a na http już nie i nie zauważyłem, że trafiłem na http ( przez jakiś link ) i nie zauważyłem, że jestem wylogowany :!:
Nawet największym mistrzom się zdarzają gapy, a mądry ten, który potrafi się przyznać do błędu. :mrgreen:
Książki żadnej Ci nie polecę, bo żadnej nie czytałem OSach. Tutaj masz dyskusję o aktualizacjach w ReactOSie: viewtopic.php?f=2&t=12305
I tak już dużo wyjaśniłeś, za co niezmiernie wdzięczny jestem.
Dziękuję za kolejny link, chyba częściej muszę zaglądać na inne fora.
Ja testowałem na VirtualBox poprzez "przejmowanie usb z hosta" jak bym to nazwał. Kamerke wykrywał system, ale w systemie nie ma uniwersalnego sterownika do kamerek (urządzeń wideo) a moje kamerki na takich działają.
Tak ... Jednak należy pamiętać, że na VirtualBox jest inaczej ( łatwiej w kwestii programów, a odwrotnie w stosunku do gier ). Nie wiem, czy takie "przejmowanie usb z hosta" to generyczne rozwiązanie ( jak np. karta sieciowa - to mi namieszało kiedyś, dobrze pamiętam - na VirtualBoksie testowałem Gentoo i nie potrzebowałem "specjalnie się wysilać przy jądrze w stosunku do sterowników od karty sieciowej, a na żywo wyszło, że muszę dwie części jądra, a mianowicie broadcom i tg3 [ Trigon3 ] skompilować jako moduły i ładować je przy starcie Gentoo - co problemem nie było, ale gotowy też na to nie byłem ), czy tylko oddanie "nienaruszonej" kamerki systemowi.
Tak, jak wyżej pisałem Live CD w VirtualBoksie zbootowało mi bez najmniejszego problemu, a na żywo było trochę inaczej ...
Urządzenie wideo USB (używa dużo plików: ks.sys, usbvideo.sys, dshowext.ax, iyuv_32.dll, ksproxy.ax, kstvtune.ax, ksuser.dll, kswdmcap.ax, ksxbar.ax msh263.drv, msyuv.dll, tsbyuv.dll, vfwwdm32.dll, vidcap.ax)
To mnie zaciekawiło.Czy ilość plików nie zależy od sterownika :?:
Na Windowsie dawałem tylko Windows Update, a na Gentoo wystarczył tylko jeden lub dwa moduły jądra.
Nie wiem jak nakłonić Reactos do używania tych plików (samo skopiowanie ich raczej nic nie da, potrzebny by był plik inf instalacyjny).
Na to zagadnienie akurat znam odpowiedź. Otóż czytałem na Wikipedii o tym, jak to ReactOS stara się być kompatybilny z Windowsem.
Wyczytałem tam, że można kopiować pliki z ReactOS'a na Windowsa ( oczywiście na własną odpowiedzialność ), co może zaowocować obsługą wirtualnych pulpitów.
Wyczytałem też, że na razie taki trik dostępny jest w jedną stronę, czyli inaczej musi to być zaimplementowane przez developerów do systemu ( ach w końcu ja też mogę się jakąś tam marną wiedzą pochwalić :D ).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/ReactOS#Z ... 5.9B.C4.87
Tak, jak wspomniał Saibamen o kamerach możemy na razie pomarzyć.

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Na samym początku chciałbym przeprosić za moje niedopatrzenie.
O co chodzi :?:
Okazało się, że moja stara wysłużona płyta CD-RW była problemem, a system nie ładował się z powodu trefnej płyty.
Jak wcześniej uprzedzałem testowałem system "na szybko", by sprawdzić czy działa.

Postanowiłem nie przestawać na przeszkodach, jakie przeznaczenie mi postawiło, szybko podniosłem się na duchu i pobiegłem i biegłem ...
Żebyście widzieli ten maraton ! Nową płytę CD-R kupiłem nim brat zdążył zauważyć, że w ogóle wychodziłem z domu ! :mrgreen:

Testy zostały wznowione i to z dziesięciokrotnie większą siłą i prędkością. Na chwilę obecną ReactOS nie jest "demonem", a bynajmniej nie demonem szybkości :D.
Nie mniej jednak dla wszystkich developerów ReactOS'a: "Jesteście wielcy ludzie :!:". System wstał z płyty Live CD bez najmniejszego grymasu na obudowie :mrgreen: :!:

Niestety moje testy zostały dość szybko wstrzymane, bo kuzyn na Skype chciał pogadać o dystrybucjach Linuksa, więc jak mogłem odmówić :?:
Coś jednak tam sprawdziłem i chciałbym się podzielić wrażeniami, a te były większe nawet od mojego tłuszczyku :D :!:

1. Dla tych co nie zauważyli ( takich, jak ja ) i dla tych co nie testują systemu chciałbym nadmienić iż pracę idą w zaskakujący tempie, przeciwnie do opinii ogółu.
Dlaczego tak sądzę :?: Cóż ... Nawet autorzy myślą o przyszłości, czego dowodem jest menu start :!: Tak o to chodzi :!:
Co w tym takiego niezwykłego :?: Hmmm ... W samym menu start raczej nic, ale po lewej stronie jest taki napis ... "ReactOS 0.4-SVN", czy podobnie.
Dodatkowo na dysku C:\ ( tu płyta - Live CD ) jest plik o nazwie explorer_new.exe, który to przypomnę, że jest planowany na wersją 0.4 ( a nie 0.3.15, która jeszcze nie wyszła, a miała wyjść przed 0.4 ).
Ciekawe :?: No cóż może dla niektórych to nie nowość, ale to jest dość cenna informacja, że prace trwają, a projekt nie stoi w miejscu od lat, jak twierdzą niektórzy ...
Mało tego poprawiają wersję 0.3.14 na 0.3.15 i do tego jednocześnie pracują dodatkowo na następną wersję 0.4, która ( co nie jest pewne - ostateczne ) być może zostanie wydana po wersji 0.3.15.
Do wersji 0.5 zostanie zatem jeszcze tylko jeden numerek, a co za tym idzie projekt dość szybko zmierza w stronę przejścia do fazy beta.

2. Mysz USB nie działa :!: To tylko potwierdzenie informacji dla najnowszego builda, ale ... ale :!: To nie koniec świata :!: Uwaga :!: Touchpad działa :!:
I to jest ta rewolucja :?: W sumie to jest rewolucja w wielkiej ewolucji projektu ... :D
Wbudowana klawiatura i touchpad działają, po za tym podkreślam znów mam nie stary sprzęt :!: Czyli system nie posypie się na takim ( obawy do Optimusa rozwiane :!: ).
Po ReactOS'ie można się już poruszać dość sprawnie ( o ile ktoś lubi touchpady ... ). System na razie nie zamulił mi ani razu ( oprócz jednej sytuacji, ale to raczej bug, który opiszę na chwilę ).

3. Nie pora na ext4 :!: Niestety nie widziałem nic innego oprócz dysku C:\ ( płyta ) i panelu sterowania ( przypomnę jeszcze raz, że mam Funtoo z partycjami swap i ext4 ).
Ale nie szkodzi :!: Na razie ReactOS wspiera ext2. Na dobry początek zawsze coś :!: Jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany z postępów developerów.

4. Jest parę problemów z wygaszaczem ekranu :!: A raczej z okno do jego konfiguracji ( ku gwoli ścisłości ). Otóż nie zapisuje ilości minut, po których ma wystartować wygaszacz. Zapisuje natomiast stan checkbox'a obok. Dla wygaszacza 2D ( 3D nie zdążyłem przetestować ):wciskam buttona do zmiany ustawień wygaszacza. Wyskakuje okienko, które informuje mnie, że nic nie mogę skonfigurować. Dotąd jest wszystko dobrze. Gdy wciskam OK, okienko jakby się zamyka, ale zostawia pozostałości na głównym oknie konfiguracji wygaszaczy ekranów :!: I tu jest właśnie problem ... Ów okno trzeba wyłączyć przez menadżer zadań. Nie długo będę znów z kuzynem rozmawiał, więc na razie nie mam czasu i tu zadam pytanie: "Czy zostało już to zgłoszone :?:".

5. Pamięć - To o czym była mowa ... Pokazuje zaledwie 2,3 GB pamięci RAM, więc na razie najlepszej jakości obsługi nie ma co jest zrozumiałe. Cóż na razie wystarczy, że na takim sprzęcie system wystartował, to w 100% na tą chwilę mnie zadowala.

6. Procesor - Tu wykrywa idealnie mój procesor i częstotliwość taktowania :!: Gratuluję developerom za świetną pracę :!:

7. Ping - Wydałem dwa polecenia ping:

Code: Select all

ping -n 3 192.168.2.1 - sprawdza połączenie z routerem
ping -n 3 google.pl - sprawdza połączenie z google.pl
Oba te polecenie skutkują następującym błędem:
Could not create socket ( #10022 )
Czy dobrze rozumiem, że jest to bug o wyżej wymienionym identyfikatorze, co oznacza że nie muszę go zgłaszać :?:
Hmmm ... Cudów to je się nie spodziewałem ( dość specyficzna karta sieciowa, o której w poprzednich postach coś bąknąłem :D )
Mam kartę sieciową: "Broadcom NetLink BCM57780", jeśli dobrze pamiętam. Czy mogę spytać czy takie specyficzne "urządzenie" jest aktualnie choć rozważane do obsługi :?:
Chciałbym w większym zakresie testować ReactOS'a, ale na razie niestety nie mogę sobie na coś takiego pozwolić, ze względu neta :|.

8. Hasło admina ! - Ponieważ swego czasu byłem całkiem oblatany w rejestrze systemów z rodziny $ ( :D ), to postanowiłem, też zajrzeć do odpowiednika Windowsowego regedit.exe.
W rejestrze ReactOS jest ustawione autologowanie do konta Administratora :!: Jego hasło to: "Secret" :D.
Moim zdaniem bardzo ciekawa ciekawostka nie dotycząca masła maślanego, a ReactOS'a. Napisałem to, ponieważ nie trafiłem na tą ciekawostkę nigdzie indziej.

9. Inactive Icons :!: - Moim zdaniem bomba :!: To jest przykład małej zmiany, ale bardzo zadowalającej. W ReactOS domyślnie ikonki z systemowego tray'a są ukrywane, czego ( takiej opcji ) nie znalazłem nigdzie indziej ( a testowałem sporo ).

10. Problem z kombinacją :!: - Otóż po zalogowaniu wita nas okienko z logowaniem oraz okienko witające użytkownika :!: Bardzo fajnie, że coś takiego wprowadzili, zamiast "Welcome" z Windowsa XP, ale zawsze znajdzie się jakieś ale :!: Na okienku widnieje prośba o wciśnięciu kombinacji Ctrl + Alt + Delete, lecz owa kombinacja niczym nie skutkuje ..., a ów okienko wcale nie znika, co jest trochę denerwujące, lecz to nie wszystko :!: Przy próbie wylogowania wyskakuje dokładnie ten sam komunikat :!: Rozumiem, że nie ma wsparcia dla wielu użytkowników na razie, ale po wciśnięciu przycisku służącego do wylogowania jesteśmy skazani na reset komputera :!:
Chyba, że o czymś nie wiem ...

11.
Ciemno wszędzie :!: Głucho wszędzie :!: Co to będzie :?: Co to będzie :?:
- Ostatnie na co natrafiłem przy testowaniu systemu to pusty menadżer aplikacji :!: Wcześniejszą wersję ReactOS'a testowałem kiedyś na VirtualBoksie i pamiętam, że coś tam jednak było ... Mam niejasne przypuszczenia, że jest to częściowo związane z brakiem internetu ... Czy moje przypuszczenia są słuszne :?: Czy menadżer aplikacji pobiera ich listę z sieci :?: Myślę, że to bardzo dobry pomysł, ale z lekka przestraszyłem się widząc takie pustki.

Nie martwcie się :!: To konie kolejnego mojej przydługiej wypowiedzi. W miarę możliwości postaram się jeszcze więcej testować ten system i będę zamieszczał, więcej ciekawych informacji ( mam nadzieję, że są one takie ), jeśli jest to zgodne z regulaminem tego forum i z opinią "opiekuna" forum.

Jeśli ktoś ma uwagi co do moich wypowiedzi to chętnie posłucham obiektywnej wypowiedzi.
To tyle więcej mam nadzieję w wieczornych wiadomościach :D.

Pozdrawiam wszystkich zaangażowanych w ten projekt osób i życzę wszystkim miłego dnia :!:.

User avatar
Saibamen
Posts: 212
Joined: Mon Jul 19, 2010 11:19 am
Location: Poland
Contact:

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Saibamen »

Zapomniałem o jeszcze jednym, obszernym FAQ :D
http://www.reactos.org/wiki/FAQ - na samej górze są też odnośniki do pozostałych FAQ - Ciebie powinno zainteresować FAQ o systemach plików :)

Jaką rewizję testowałeś?
Co do pingu to sam sobie odpowiedziałeś później, pisząc o pustej liście w AppMenedżerze:
Super666666Super wrote:Mam niejasne przypuszczenia, że jest to częściowo związane z brakiem internetu
Numerek #10022 nie jest numerem bugu. W kodzie ROS stosuje się do tego celu napis "FIXME" w debug logu, ale nigdzie nie znajdziesz numeru bugu w JIRA ani napisu FIXME w widocznej użytkownikowi powłoce systemu ROS.

Tak, menadżer aplikacji pobiera dane z internetu.
Super666666Super wrote:Mam kartę sieciową: "Broadcom NetLink BCM57780", jeśli dobrze pamiętam.
Na livecd nie odpali Ci niestety, bo nie ma sterowników do tej karty wbudowanej w ROS. Znajdź jakiś zakurzony dysk, zainstaluj na nim bootcd ROS i zaaplikuj sterowniki do tej karty z Windowsa.

Co do RAMu:
[15:13.09] <+Edijus> Saibamen: 2,3 GB RAM? I though this bug was fixed. What revision?
[15:14.06] <@ThFabba> That's not a bug, that's an architectural limitation
[15:15.06] <@ThFabba> 32 bit OSes can't access the full 4GB of RAM (except using some tricks)
[15:15.08] <+Edijus> ThFabba: 2.3GB is limit too what architecture?
[15:15.27] <@ThFabba> The limit is 4GB minus whatever your BIOS and video card require
[15:15.41] <+Edijus> Ahh, video card uses RAM.
[15:15.50] <@ThFabba> It doesn't. But it uses address space
[15:16.43] <Saibamen> don't know what revision. I don't test this but another polish tester ;)
[15:16.47] <@ThFabba> In any case, you should see the same amount of available memory in Windows
i jeszcze informacja dla Ciebie ;) :
[15:17.33] <@smiley1_> and lets not forget that ros can't make use of this huge sata drive with the crappy fat fs
[15:18.23] <@smiley1_> but the fact that the livecd works is great
Ekran logowania na razie nie jest porzebny, a co za tym idzie - nie jest to prioryterem i nie jest tworzony.

8 kwietnia Google ogłosi zatwierdzone projekty do tegorocznej edycji Google Summer of Code ;) Jeśli ReactOS dostatnie się drugi rok z rzędu to będzie cudownie ;) Zgłoszone rzeczy do zrobienia w tegorocznym GSOG zespół ReactOS opublikował tutaj: http://www.reactos.org/wiki/Google_Summ ... 2013_Ideas Oczywiście to administratorzy GCOS wybierają, które punkty zostaną zatwierdzone - dostanie się do GCOS 2013 nie oznacza, że wszystko z tej listy zostanie rozpoczęte.

Pozdrawiam,
Saibamen
ReactOS Forum Global Moderator
IT-Maniak.pl administrator

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Zapomniałem o jeszcze jednym, obszernym FAQ
http://www.reactos.org/wiki/FAQ - na samej górze są też odnośniki do pozostałych FAQ - Ciebie powinno zainteresować FAQ o systemach plików
Hmm ... Dzięki wielkie na pewno jedna z ciekawszych lekturek dla mnie :D.
Jaką rewizję testowałeś?
O jacie :!: Niedawno 58644 była najnowsza ( tą testowałem ) - ale speed :!: Wow :!: Kolejne wyrazy uznania.
Co do pingu to sam sobie odpowiedziałeś później, pisząc o pustej liście w AppMenedżerze:
Ja jestem codziennie na Funtoo i informacja typu:
Could not create socket ( #10022 )
jest mi raczej obca.
U mnie ping wypisuje: Unknown host ..., kiedy neta nie mam, lub kiedy dokładam dodatkowe o do google.pl :D.
Numerek #10022 nie jest numerem bugu. W kodzie ROS stosuje się do tego celu napis "FIXME" w debug logu, ale nigdzie nie znajdziesz numeru bugu w JIRA ani napisu FIXME w widocznej użytkownikowi powłoce systemu ROS.
To akurat jest bardzo ciekawe, ale znam to FIXME nie od dziś :D ! Nie raz używałem wine.
Więc skoro to nie bug to raczej ostrzeżenie numer 10022, które mówi o niemożności stworzenie gniazda, które to ( ostrzeżenie ) jest spowodowane brakiem sterowników, tak :?: W takim razie jedno już rozwiązane, wielkie dzięki. Też stawiałem na stery, ale to tylko domysły były.
Tak, menadżer aplikacji pobiera dane z internetu.
No tego się właściwie spodziewałem, kolejny problem rozwiązany, jeszcze raz: ale speed :!: :D
Co do RAMu:
[15:13.09] <+Edijus> Saibamen: 2,3 GB RAM? I though this bug was fixed. What revision?
[15:14.06] <@ThFabba> That's not a bug, that's an architectural limitation
[15:15.06] <@ThFabba> 32 bit OSes can't access the full 4GB of RAM (except using some tricks)
[15:15.08] <+Edijus> ThFabba: 2.3GB is limit too what architecture?
[15:15.27] <@ThFabba> The limit is 4GB minus whatever your BIOS and video card require
[15:15.41] <+Edijus> Ahh, video card uses RAM.
[15:15.50] <@ThFabba> It doesn't. But it uses address space
[15:16.43] <Saibamen> don't know what revision. I don't test this but another polish tester
[15:16.47] <@ThFabba> In any case, you should see the same amount of available memory in Windows
Tak wiem, o tym pisałem wcześniej... :
Tylko teoretycznie, ale pamiętaj, że mówimy tu o systemie 32-bitowym ( chyba, że jest jakiś port, albo oficjalne wsparcie - w sekcji Download na razie nie ma żadnego wyboru pod tym względem ). Systemy 32-bitowe znane są z osobliwego ograniczenia ilości używanej pamięci fizycznej. Jest takie coś, jak PAE dla 32-bitowych systemów, ale nawet na Windows 7 trzeba instalować oprogramowanie firm trzecich lub samemu gmerać w systemie ( co nie każdy lubi ) by to włączyć i tu z kolei jestem ciekawy, czy i jak przebiegają lub będą przebiegać prace nad tą technologią ( PAE ).
Pytałem się tylko wtedy, czy przy Optimusie i 4GB się nie posypie, a nie czy obsługuje. Wiem o ograniczeniach 32-bitowych OS'ów oraz o PAE - też troszką czytałem ...
i jeszcze informacja dla Ciebie :
[15:17.33] <@smiley1_> and lets not forget that ros can't make use of this huge sata drive with the crappy fat fs
[15:18.23] <@smiley1_> but the fact that the livecd works is great
Tak, to też powinienem pamiętać ( o tym, że te systemy plików są stare ), ale tak naprawdę nie myślałem w ogóle o instalacji ReactOS'a na mojego twardziela. Nie instaluje nic do testów na moim dysku. Wcześniej wspominałem, że jeśli ten system odpali mi przez Live CD, to pokuszę się o zainstalowanie go na 8GB penie.
Tak, wiem - za dużo. Poco komu 8GB do testowania :?: Chodzi o to, że to mój najmniejszy wolny pendrive.
Ekran logowania na razie nie jest porzebny, a co za tym idzie - nie jest to prioryterem i nie jest tworzony.
Tak, to wiem, ale ja nie o tym tylko o komunikacie ...
A po za tym chciałem próbowałem zmienić język systemu ( dla ścisłości ) i myślałem, że mogę tak sobie wylogować, co skutkowałoby natychmiastowym logowanie, jak to robi przy samym starcie. Niestety bez instalacji dopiero można zmienić język.
8 kwietnia Google ogłosi zatwierdzone projekty do tegorocznej edycji Google Summer of Code Jeśli ReactOS dostatnie się drugi rok z rzędu to będzie cudownie Zgłoszone rzeczy do zrobienia w tegorocznym GSOG zespół ReactOS opublikował tutaj: http://www.reactos.org/wiki/Google_Summ ... 2013_Ideas Oczywiście to administratorzy GCOS wybierają, które punkty zostaną zatwierdzone - dostanie się do GCOS 2013 nie oznacza, że wszystko z tej listy zostanie rozpoczęte.
To bardzo dobre wieści, jeszcze raz dzięki za info.

Wiem, że moje posty są dość długie, ale prosiłbym byś uważniej je trochę czytał, to będziemy mieli obaj mniej do pisania :D, a kłócić się nie lubię ( zwłaszcza, że w ReactOS to nowy jestem i głupio byłoby się wymądrzać :!: )
Podsumowując czekam na wieści o tym komunikacie ( z Ctrl + Alt + Delete ), jeśli nadal masz chęci ( i skoro zacząłeś ich już tam pytać, thx ).
Hmm ..., tak sobie wspominam: pamięć, optimus, net ... Tak :!: Tylko jeden problem :!: Ten komunikat :!:
Jeśli nadal masz z nimi kontakt, podziękuj im ode mnie.
Tobie również serdecznie dziękuję.
Jeśli sprawa komunikatu się wyjaśni dodam SOLVED, bo nie ma co przedłużać i tak już długiego ( tak wiem przeze mnie ) tematu.
Pamiętam dość dużo programów dla Windowsa.
Jeśli jakiś będzie działała lub odkrywała nowe bugi, a nie ma jej na tej stronie: http://www.reactos.org/wiki/Testing_Central, to gdzie mam taki program zgłaszać lub do kogo :?:
Edit:
Co ja chciałem zrobić :?: Instalacja na pendrive :?: Niby jak :?: Zwłaszcza bez obsługi USB :!:
Wybaczcie całą noc pisałem pracę o Linuksie dla mojego kuzyna i mogę ostatnio jakąś głupotę palnąć :!:
Przepraszam za te moje błędy ( niektóre naprawdę głupie są ) - człowiek może znać C++, D, Linuksa i Windowsa i jeszcze trochę, a nadal potrafi wygadywać głupoty.
Naprawdę Sorki.
Będę testował najnowsze buildy i może niedługo się na tego USB załapie.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :!:
Niesamowite i fajne forum, dobrze się rozmawia z kimś kto jest dość oblatany w tym projekcie, jeszcze raz dzięki. Postaram się jak najwięcej wpierać ten projekt.
Do zobaczenia i ...
niech moc ( ReactOS'a ) będzie z wami :!: :D

wojo664
Posts: 320
Joined: Mon Jul 06, 2009 5:39 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by wojo664 »

Co ja chciałem zrobić Instalacja na pendrive
Z tego co wiem, co najmniej jednej osobie udało sie odpalić częściowo instalator z pena :)

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Z tego co wiem, co najmniej jednej osobie udało sie odpalić częściowo instalator z pena
Co masz na myśli mówiąc częściowo :?:
Czy w najnowszym buildzie jest choć rozpoczęta obsługa USB :?:
Testowałem dość stary build ( bo z dnia na dzień jest ich coraz więcej - bardzo szybko je dodają, ale na płycie Live CD nie działała ni ani mysz USB, ani nie wykrywało pendriva ( w "Moim komputerze" widziałem tylko płytę - dysk "C:\" i bodajże Panel Sterowania ).
Czy sterownik USB ma się tak samo, jak wcześniej wspomniane sterowniki od kart sieciowych :?:
Oczywiście z większą chęcią będę testował najnowsze buildy, ale najpierw muszę zaopatrzyć się w płytę wielokrotnego zapisu ( ostatnio płyty podrożały - bynajmniej w moim rejonie, dla przykładu płyta CD z 60 groszy podrożała do 1 złotówki - ostatnio niestety spłukany jestem ).
A co do instalatora na pendrive, to będę próbował takich sztuczek dopiero w najnowszym wydaniu, w którym zostanie dodana obsługa USB - do tego czasu będę próbował instalować na pendrive, a nie z pendriva :D.

wojo664
Posts: 320
Joined: Mon Jul 06, 2009 5:39 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by wojo664 »

Prawdopodobnie udało się zobaczyć USB-ka jako dysk w instalatorze. Nie wiem czy dalej instalka poszła.

Super666666Super
Posts: 7
Joined: Thu Aug 30, 2012 2:40 pm

Re: Moje pytania dotyczące projektu

Post by Super666666Super »

Prawdopodobnie udało się zobaczyć USB-ka jako dysk w instalatorze. Nie wiem czy dalej instalka poszła.
I tylko to chciałem wiedzieć :!:
To znaczy czy ta funkcja istnieje i czy można testować.
Dzięki :!:
Swoją drogą ci developerzy to tym bardziej, że robią to w wolnym czasie to i tak robią to szybko i co też ważne porządnie.
Przypomina mi to jeden program o nadludziach na Discovery :D.

P.S.
Opis jak działa należy właśnie do testerów, więc między innymi do mnie :D
Spróbuje w jak najszybszym tempie poprosić o "darowiznę" od kochanej rodzinki na dalsze testy :D.

P.S. 2
Czy wiadomo co z tym komunikatem proszącym o wciśnięcie sekwencji klawiszy Ctrl + Alt + Delete nie tylko po wylogowaniu, ale także niedługo po załadowaniu płyty Live CD :?:
No i na Windows XP ta sekwencja włączała Menadżer Zadań. Jak to jest na ReactOS :?: Czy jest gdzieś strona ze skrótami klawiszowymi, jeśli są inne :?:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests