Türkçe'ye Çevirme

Discuss translation of both ReactOS and the website here.

Moderators: Moderator Team, Web Team

eersoy93

Türkçe'ye Çevirme

Post by eersoy93 »

Merhabalar arkadaşlar!

Ben, 1 Mart 2013'ten beri ReactOS'u öz bir Türkçe'yle tümüyle çevirme işine başladım. Belli bir noktaya kadar geldikten sonra tüm çevirilerimi yeniden gözden geçirmeye başladım. Bugün bu gözden geçirme bitti, yarından başlayarak ReactOS'u çevirmeyi sürdüreceğim. Sizin, çevirilerle ilgili sorularınız, önerileriniz, veyâ sıkıntılarınız olduğunda buraya yazabilirsiniz.

ReactOS çevirilerinde kullandığım öz Türkçe sözcükler için bu sayfaya bakabilirsiniz: http://eersoy93.blogspot.com.tr/p/sozluk.html

Dönütleriniz için teşekkür ederim.

EKLEMELER:
*Türkçe'ye çevirme işinin şimdiki JIRA konusu: CORE-7861
*rapps'taki dizgileri Türkçe'ye çevirme işinin şimdiki JIRA konusu: CORE-7710
ctasan

Re: Türkçe'ye Çevirme

Post by ctasan »

Öncelikle kolay gelsin.

Bu yaptığınız iş evet, çok güzel. Ama bugün insanlar çoğu şeyi anlayamayacaktır. Dilimize yayılan İngilizce'den dolayı sanki eskilerden kalma bir dil kullanıyormuşsunuz gibi oluyor. Gerçi benim için bir sıkıntı olmaz, ama en azından ya blogunuzu gösteren ya da kullandığınız kelimelerin karşılıklarını içeren bir Benioku dosyası koyarsanız çeviriniz daha iyi anlaşılabilecektir.
ReactOS Community Changelogs | Admin of ReactOS Official Twitter Account | Admin of ReactOS Turkish Twitter Account @reactos_tr
eersoy93

Post by eersoy93 »

Teşekkür ederim. Ancak ReactOS'ta kullanılan bir dil için benioku kütüğü konulmasını istemezler. JIRA'da öyle bir konu açsam büyük olasılıkla "Won't Fix" olarak kapatırlar. Bunun yerine bu konuyla ilgili, ReactOS Wiki'sinde sayfa açabilirim.
ctasan

Post by ctasan »

Güzel fikir, ama insanlar bu açacağınız sayfayı nereden bilecekler?
ReactOS Community Changelogs | Admin of ReactOS Official Twitter Account | Admin of ReactOS Turkish Twitter Account @reactos_tr
eersoy93

Post by eersoy93 »

JIRA'da konu açmaya karar verdim. Rumence çevirmen (Ştefan Fulea), Rumence için şu konuyu açtı: https://jira.reactos.org/browse/CORE-8468
ctasan

Post by ctasan »

Öncelikle "kütük" kelimesinde bir sıkıntı var. Kütük, sadece log (günlük) dosyaları için kullanılmalı ve diğer dosyalar için başka bir karşılık bulmalısınız. Ayrıca dizge kelimesi de anlaşılmayabilir, başka bir karşılık var mı?
Ve Türkçe sürüme bir benioku dosyası eklediniz mi?

Kolay gelsin.
erkinalp

Türkçe'ye Çevirme

Post by erkinalp »

ReactOS'ta çevirileri getirirken kullanılan sistemde yakın zamanda bir değişikliğe gidilecek. CORE-8438
-uses Ubuntu+GNOME 3 GNU/Linux
-likes Free (as in freedom) and Open Source Detergents
-favors open source of Windows 10 under GPL2
eersoy93

Post by eersoy93 »

Derslerden dolayı 4 gündür ReactOS'a girmiyorum, ama ben yokken neler neler olmuş? :)

ctasan: "Log" sözcüğü yerine "kayıt" sözcüğünü kullanıyorum. "Kütük" sözcüğü, birtakım eski bilgisayar kitaplarında "dosya" kavramının ikinci bir adı olarak belirtilmiştir. "Dizge" sözcüğü ise TDK ve Oktay Sinanoğlu kaynaklıdır. Kaynaksız çalışmıyoruz. Benioku kütüğü ise SVN'dedir, bu kütüğü şu yolda bulabilirsiniz: /reactos/trunk/reactos/media/doc/For_Turkish_Translators.txt

Bu kütüğe doğrudan erişim için: http://svn.reactos.org/svn/reactos/trun ... iew=markup

erkinalp: Tümüyle bakmadım, geliştiriciler bu konuda ne dedi?

Herkese iyi günler.
erkinalp

Post by erkinalp »

Ştefan üzerinde uğraşıyordu, durum ne oldu bilmiyorum.
-uses Ubuntu+GNOME 3 GNU/Linux
-likes Free (as in freedom) and Open Source Detergents
-favors open source of Windows 10 under GPL2
ctasan

Post by ctasan »

Kaynaksız çalışmadığınızın farkındayım ancak sorun anlaşılabilirlik. Standart bir kullanıcı kullandığınız kelimeleri büyük olasılıkla anlamayacaktır.

Bir de Türkçe konuşmak için moderatörlerden forum açılmasını isteyeceğim.
jumparound

Post by jumparound »

Merhaba arkadaşlar,

ReactOS benim de ilgimi çekti, belki katkıda bulunurum diye forum'a üye oldum. Arkadaşlar burda çevirim konusunda bir fikir ortaya atmak isterim.

1. Anladığım kadarıyla ReactOS'un hedefi Microsoft'un işletim sistemlerinden Windows 2003 ve ya Windows XP'yi bire bir klonlamaktır. Bu işe sıfırdan başlayarak girişilmiştir.

2. Hal böyleyken, hedef de Microsoft kullanıcılarını ReactOS'a çekmekten başka birşey olabilir mi? Hele, hele Türk kullanıcılarını hedefliyorsak?

3. Microsoft'un kullandığı Türkçe'den hepimiz bir nevi rahatsızız ancak madem ki hedef Microsoft Windows taklidiyse, neden Microsoft'un kullandığı dili kullanmayalım ki? İnsanlara Windows hissiyatı verilmeli ve bu konuda farklı mönü ve dil kullanarak insanları asıl tanıdıkları bir ortamdan yabancı bir ortama atmış oluruz. Microsoft'un kullandığı dil bırakın Türkçe'de her dilde (Almanca ve ya Fransızca da buna dahil) biraz tuaf ve farklıdır. Ama insanlar buna alışmış - bu günlük konuştuğumuz dili de bozacağımız anlamına da gelmez.

Bunun için orijinal dili kullanalım ki insanlar çabuk alışabilsin alternatife.
eersoy93

Post by eersoy93 »

İlk önce herkese iyi bayramlar.

Sayın jumparound,

ReactOS, Microsoft'un bire bir kopyası değildir. Bunu birçok kişi yanlış biliyor. Kanıt olarak yanlışlık izleme dizgesindeki (hatâ tâkip sistemindeki) birtakım yorumları size bağlantı olarak vereyim:

https://jira.reactos.org/browse/CORE-84 ... ment-60151 (Geliştirici yorumu)
https://jira.reactos.org/browse/CORE-83 ... ment-60025
https://jira.reactos.org/browse/CORE-83 ... ment-60036 (Geliştirici yorumu)
ctasan

Post by ctasan »

İyi bayramlar.

jumparound, ReactOS'un dünyasına hoşgeldiniz ancak ReactOS hakkında bir bilginiz olmasını şiddetle tavsiye ederim. Bu konuda Wiki'ye bakabilirsiniz.

Erkin ve Erdem beyler, şu an Newsletters kısmı kaldırılmış ve artık ReactOS'un şimdiki durumunu da öğrenmek zorlaştı. Ayrıca Wiki sayfaları da güncellenmemiş. Şu anki durum ve gelecekte ilk olarak neler yapılacağı hakkında bilginiz var mı?

Saygılar.
eersoy93

Post by eersoy93 »

Bloglar ve Haberler var.
ctasan

Post by ctasan »

Haberler ve blogların olduğu doğrudur, takip ederim. Ama birçok şeyin şimdiki durumu hakkında bilgi pek de yok.

gigaherz adlı üyemiz shell, explorer-new ve daha bir sürü şeyin gelişimini haftalık olarak rapor ediyor ama USB, kablosuz veya kablolu internet desteği, yeni Memory Manager'in durumu, program ve sürücü uyumluluğu için yapılan çalışmalar gibi konularda pek bilgi verilmiyor.

Yeni gezgin (explorer) hakkında bir şey söylemek gerekirse, bazı şeyler çok kötü durumda ve bu da yeni gezginin bitmesini iyice zorlaştıracak ve geciktirecek. Sanırım bu gidişatla en az 9 ay daha gezgin bitmez.

Umut verici şey ise, yavaş ve sessiz de olsa, 0.4 için çalışmaların yapılıyor olması. Mesela geçenlerde en çok oylanan 3 uygulamadan biri olan Java 7 yüklenebiliyormuş. Düzgün çalışıyor mu bilmiyorum, kendim test etmedim çünkü.
Post Reply