2 % z dane

Moderator: Kario

Post Reply
janl
Posts: 53
Joined: Thu Dec 16, 2010 10:26 pm

2 % z dane

Post by janl »

Zdravím,
chcel som as opýtať, blíži sa podanie daňových priznaní. Dá sa podporiť Reactos 2 % z mojej dane. Asi nie - nezisková organizácia musí mať sídlo v SR.

Ináč mám starý počítač - dosku EPOX, KT400A-8237 asi chipset, Athlon XP 2500+ a reactos mi beží.
xube
Posts: 4
Joined: Mon Dec 20, 2010 12:36 pm

Re: 2 % z dane

Post by xube »

Uvažoval som, že by sa mohla založiť nejaká samostatná vývojová vetva na Slovenku, ktorá by priamo podporovala vývoja ReactOS. Ale to by chcelo propagáciu na stredných a aj vysokých školách a nejaké letné "tábory" ako bežia pri projektoch ako je Drupal, Wordpress alebo aj Linux. Prípadne nejaké tie zrazy, semináre a školské klubovne.

Myslím si, že ReactOS má čo ponúknuť. Na Slovenku je veľa dobrých programátorov, ktorí by aj tou malou trochou mohli ovplyvniť vývoj. A to podstatné je, že by sme mali viac čo povedať do vývoja. Napríklad nepáči sa mi nefunkčnosť USB ovládačov, ktorá už dávno mohla byť prevzatá z LINUXu alebo BSD. Kernel pre ReactOS mohol byť hybridom s práve spomínanými systémami. Na jednu stranu je super, že bude podpora ovládačov založených na WIN API na druhú sa mi nepáči, že sa akoby zámerne zabúda na skvelé vlastnosti EXT4 alebo BSD partícií, ktoré sa nefragmetujú. Nechápem prečo sa vôbec namáhať s FAT, ktorý je ZASTARALÝ! Áno, USB potrebujú FAT, ale toto všetko už je zvládnuté aj v menej známych OS. Ďalej by som určite oslobodil GUI od WIN like a viac sa orientoval na štýl OS X v spojení so zaužívaným WIN...

Trochu som odskočil, ale chcel som len načrtnúť, čo by som uvítal a chcel riešiť, ak by sa našlo dostatok odvážlivcov, ktorí by takúto myšlienku podporili. Čim podporujem myšlienku založenia združenia, ktoré by malo za cieľ propagácie slobobodného software a jeho podporu vo všetkých možných formách. Určite by som touto formou chcel osloviť aj medzinárodné skupiny. Ak náhodou niekto vie o nejakej takejto aktívne fungujúcej skupine na území ČR a SK, tak mi dajte vedieť. Budem naozaj vďačný... V inom prípade popremýšľajme o založení.

PS: Závidím možnosť sledovať fungujúci ReactOS. Ja bohužiaľ mám na každom PC USB klávesnicu a myš. A na Virtualnom počítači to nie je ono.
janl
Posts: 53
Joined: Thu Dec 16, 2010 10:26 pm

Re: 2 % z dane

Post by janl »

Tento rok už s tými 2 % asi nič. Uvidíme budúci rok. Nejaká zisková firma by to mohla zatiahnuť, prípadne politici by sa toho mohli chytiť - chcú podporovať pracovné miesta, domácich výrobcov, transparentnosť ;) . Roboty tu je dosť a zmysluplnej.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: 2 % z dane

Post by Black_Fox »

xube: ReactOS má obecně problémy s nedostatkem vývojářů. USB nejde překonvertovat z Linuxu nebo BSD (ani z Cromwell ani NT4 či co ještě bylo navrhováno), protože je potřeba napsat ještě nějakou část, kterou se to propojí s NT architekturou (a to je prý lepší napsat úplně znova, než to celé překopat) - moc o tom nevím, proto tak obecně.
EXT4 a jiné *nixové souborové systémy, stejně tak OS X-like GUI nejsou naimplementované, protože je základním zájmem Windows napodobit a doběhnout, až potom překonat nebo rozvinout jiným směrem. Z toho důvodu tam je FAT, protože je relativně jednoduchý na implementaci :) NTFS zatím taky vůbec není a důležitost pro projekt má zatím vyšší než *nixové FS.
Hybridní kernel je toto, ty asi myslíš možnost pouštět i linuxové programy - to zkouší vyrobit projekt LUK, který myslím používá zdrojové kódy wine a ReactOSu, ale zatím je k tomu komunita spíš skeptická.

Jinak, nechci říct, že ty věci, o kterých mluvíš, v ReactOSu nikdo nechce, jenom jsou prostě v seznamu věcí k udělání tak daleko, že se o nich zatím nemá moc cenu bavit, prostě je málo vývojářů :)
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: 2 % z dane

Post by Kario »

uplne suhlasim s Black_Fox-om ;)

to janl: pokial nie si milionar, tak 2% z tvojich dani reactos nezachrania, bez urazky, ale co z tych par drobnych? myslis, ze sa bude dat zamestnat nejaky vyvojar? ... hej, hej, viem, ak by to bolo od celeho naroda... ale aj tak je to velmi malo.

niekedy je to ako s vychovou deti... radsej ako peniaze do toho vlozte svoje usilie, viac sa to vyplati
janl
Posts: 53
Joined: Thu Dec 16, 2010 10:26 pm

Re: 2 % z dane

Post by janl »

Tie 2 % môžu dať aj právnické osoby - firmy, alebo sa mýlim? Asi všetky firmy majú PC. Aby nemuseli byť rukojemníkmi uzatvoreného kódu, mohli by podporiť OSS. Predajcovia hardwaru, ... finančné inštitúcie, ... až po tých s najväčšou daňou - SPP, automobilky, železiarne :D .
Štát (pre štátnu správu) platí softwarovému monopolu paušál každý rok. Nezvládlo by to už Wine - jeho kvalita sa zlepšuje.
xube
Posts: 4
Joined: Mon Dec 20, 2010 12:36 pm

Re: 2 % z dane

Post by xube »

Vďaka za názor a reakciu Black_Fox. Je pravda, že som asi nie úplne pochopil stratégiu akou sa ReactOS rozhodol vybrať. Samozrejme chápem potrebu napodobniť Windows, ale ak vývoj aj naďalej pôjde takýmto štýlom, tak už nebude čo napodobňovať nakoľko sa Windows môže diametrálne zmeniť. ReactOS považujem za najlepší Open Source projekt vôbec. Nie som fanúšik Linuxu a BSD má s HW väčšie problémy ako som ochotný akceptovať. Každopádne myšlienka Longene sa mi veľmi pozdáva. Avšak obmedzené "práva" samotného Linuxu ma nútia uvažovať o ešte lepšom riešení. Samozrejme, tu už ide naozaj len o právne puntičkárstvo.

Inak nemyslím si, že prístup, kde sa hovorí o každých hoc 10€ ako o prebytočných je vhodný. Za 10€ sa dá zaplatiť povedzme 1 mesiac web hostingu. Koruna ku korune a kúsok ku kúsku,... Wikipédia, Linux stoja na podobnom základe.

Ohľadom tej dane a pracovnej príležitosti,... Slovensko by sa kľudne mohlo stať špičkov v oblasti IT. Problém je v ohodnotení. Za priemerný IT výkon v zahraničí dostanete 4x viac ako u nás, kde sa od vás čaká nadpriemerný výkon za podpriemerný plat. Pre zahraničie sa zase viacej vyplácajú Indovia alebo Čína, kde je IT sektor na vzostupe. Samozrejme, je ťažké napodobniť model krajín, kde je populácia xy násobne väčšia. Avšak možno by tu nejaká šanca mohla byť.

A politikov do toho neťahajme. Tí by to ešte viac po**** :-D
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests