Co je nového?

Moderators: preston, navaraf

User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Co je nového?

Post by Black_Fox »

Projekt ReactOS byl letos po několika letech opět přijat do programu Google Summer of Code (GSoC), kde si studenti (po domluvě s projektem) můžou vybírat z nabídky různých témat a nápadů a projektu tak implementací některého z nich pomoct.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Co je nového?

Post by Black_Fox »

Od revize 71037 se můžeme těšit z úvodní podpory souborového systému btrfs. Vývojářský tým navázal oboustranně prospěšnou spolupráci s projektem WinBtrfs.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Co je nového?

Post by Black_Fox »

...a aby to nebylo málo, rýsuje se i podpora pro souborový systém ReiserFS. Pokud se nepletu (kdyžtak mě opravte), to pokrývá všechny běžně užívané linuxové souborové systémy (kromě ZFS) :-)
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Co je nového?

Post by Black_Fox »

Byl vydán ReactOS 0.4.1 (celkem rychle po 0.4.0) - oznámení.

Překlad seznamu těch viditelnějších vylepšení z oznámení:
  • Aktivační kontexty - Oprava, která přišla příliš pozdě pro 0.4.0. Toto řeší problém v loaderu, který bránil fungovat aplikacím, vyžadujícím různé verze knihovny MSVCRT.
  • Podpora pro BTRFS - základní podpora pro čtení i zápis díky importu ovladače WinBtrfs.
  • Shell - Obecná vylepšení jako například správné vykreslování ikon a vylepšená zobrazení složek.
  • USB - Sada oprav, která by měla zvýšit stabilitu systému při zapojování USB zařízení
  • Sdílené složky virtualizačních nástrojů - ReactOS nyní korektně podporuje sdílené složky virtualizačních nástorjů VirtualBox a VMWare Player přes místa v síti.
  • Vylepšená podpora disků - Lepší podpora diskových jednotek a propojení s AHCI řadiči díky aktualizovanému UniATA.
Oprav sice není tolik, ale zase nová verze vyšla výrazně dřív než je zvykem. Snad rychlejší obrátka přispěje ke zvýšení stability a rychlejšímu nalézání případných regresí.
suzan
Posts: 9
Joined: Wed Aug 12, 2015 5:14 pm

Re: Co je nového?

Post by suzan »

Jak tak sleduji vývoj tak jsem nadšen.Reactos pokračuje rychle dopředu a jistě bude použitelný na běžné věci před rokem 2019.
Jen se zdržuje ostré nasazení třeba podporou všech souborových systémů.To nechápu,I gigant MSFT podporuje jen svůj NTFS a spousta problémů odpadá.Prioritou by mělo být instalace na "železo" a ne slepá ulice virtuálu pořád dokola.Pak se všechno pohne ještě rychleji.Můj názor.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Co je nového?

Post by Black_Fox »

Jo, souhlas, zvýšení kompatibility s reálnými stroji se teď stává celkem podstatnou věcí, protože víc a víc nově příchozích zvědavých lidí si chce ReactOS zkusit takhle.

Nejdřív jsem se teda jako uživatel Linuxu zaradoval, že bych nemusel mít v Linuxu speciální NTFS partici jenom na to, abych na ní mohl sdílet věci s Windows/ReactOS. Pak jsem si taky začal říkat, že se tím zdržujou od ještě důležitějších věcí, ale před pár dny jsem na to četl jinde na fóru vysvětlení od jednoho z vývojářů a zároveň to projektu pomáhá. Ty filesystémy totiž nepíšou přímo vývojáři ReactOSu, oni importují opensource projekty psané jinými lidmi. Je to docela prospěšné, vzroste totiž počet uživatelů toho daného projektu a třeba na ext2fsd stránce jsem zpozoroval nárůst tempa aktualizací. Když vývojář vidí, že to nepíše do šuplíku, ale že tu věc fakt někdo používá, dodává to celkem dobrou motivaci. Tohle je hodně vidět na UniATA driveru, do kterého se dostává spousta oprav tak, že chybu nejdřív nahlásí uživatel ReactOSu a vývojář UniATA pak chodí na místní JIRA issue tracker a s uživateli na opravě těch chyb pracuje.
Pro ReactOS mají tyhle dodatečné filesystémy tu výhodu, že odhalují chyby hluboko v jádře. Větší část času tedy nezabere ani tak ta integrace, jako spíš oprava chyb na straně ReactOSu. Například teď v poslední době revision 71445 ukazuje, že je chyba v Cc (Cache controller), která se projevuje při použití jednoho z filesystémů. Drtivá většina aplikací funkcionalitu jádra/kernelu nepoužívá, ale mnohé ovladače ji naopak používají často. Takže pokud se podaří zvýšit kompatibilitu s ovladači (která teď zas tak dobrá není), může to projektu jen prospět.

Z mého pohledu je největší problém v malém množství lidí, kteří na projektu pracují. To se dá vyřešit jen tím, že se přidají další. Teď máme vítané posily v podobě GSoC studentů, kteří by se třeba po dokončení svého projektu mohli stát dalšími vývojáři. V tom vidím jediný způsob, jak rozumně zrychlit další rozvoj :-)
suzan
Posts: 9
Joined: Wed Aug 12, 2015 5:14 pm

Re: Co je nového?

Post by suzan »

Díky za obsáhlý komentář...... takže je to ještě lepší než jsem si myslel :)Z uživatelského hlediska osud nahrává Reactosu.Když pominu Linux který díky rotříštěné filozofii haldy distribucí nikdy nenabyde masovosti tak každá instalace nového stroje je dilema - sedmičky,kterým zvoní hrana anebo W10 ?Desítky jsou hezké,uživatelsky myslím velmi dobré jenže neustálá debata o jejich šmírování velmi odrazuje a za druhé taky nejdou nainstalovat na všechny (staré) stroje.Dva roky je v IT spousta času,pokud se nestane něco neočekávaného tak přejdeme s windovsovskými programy v klidu z XP na Reactos.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests