Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Moderators: preston, navaraf

YoungBuck
Posts: 2
Joined: Sat Jun 28, 2008 10:21 pm
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by YoungBuck »

Heh no tak to som zvedavý aj ja, len či sa niekedy dočkáme :(
tom101
Posts: 10
Joined: Fri Oct 16, 2009 3:29 pm

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by tom101 »

na stránce http://www.reactos.org/wiki/Roadmap pišou že verze 0.5.0 bude v lednu 2010. Je to možné nebo je to chyba?
preston
Developer
Posts: 272
Joined: Wed Sep 27, 2006 8:19 pm
Location: Prague, Czech Republic

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by preston »

leden 2010 není reálný termín. momentálně není žádná oficiální roadmap.. Fireball se snaží dát něco dohromady, ale stejně to nebude nic závazného. líbilo by se mi, kdybychom mohli konečně přejít na verzi 0.4.0 a posléze z alfa fáze do beta, ale to asi jen tak nebude. jádro systému (tím myslím samotný kernel) je ok a co ok není bude brzy opraveno (viz fast fat new), ale stále přetrvává spousta problémů. zejména: podpora sítí, zvuk, shell, ovladač win32 subsystému a jeho nikdy nekončící rewrite, stále slabá podpora mnoha API.. ještě více věcí chybí uplně. podpora ntfs, zabezpečení, uživatelské účty..

když jsem už zmínil API.. http://reactos.org/testman/ - po kliknutí na "compare first two results" si může člověk udělat představu jak jsme na tom
tom101
Posts: 10
Joined: Fri Oct 16, 2009 3:29 pm

verze 0.3.11

Post by tom101 »

to spozdění trvá nějak dlouho. Minule to bylo začátkem září, teď pišou koncem října. Už je listopad. Jestli to tak půjde dál tak nevím kdy bude 0.5.0, že by za 3 roky?
preston
Developer
Posts: 272
Joined: Wed Sep 27, 2006 8:19 pm
Location: Prague, Czech Republic

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by preston »

proč tolik záleží na nějakym číslu? jestli nechceš čekat na oficiální release, tak tady http://www.reactos.org/getbuilds/ si můžeš stáhnout poslední build.
s 0.3.11 děláme co můžeme, ale bohužel se vyskytla spousta problémů. z části je to způsobené novou implementací memory manageru - ARM3 - a částečně změnami v síťovém kódu (oskittcp, ndis, iphlpapi, winsock atd..).
pro podrobnosti se podívej na autory cgutman a ros-arm-bringup v commitlogu.

máme tedy na výběr. buď dodržet termín a vypustit do světa nefunkční release, nebo se pokusit vše opravit ale termín nedodržet. obojí nám dělá špatnou reklamu, ale první varianta mi přijde horši.
tom101
Posts: 10
Joined: Fri Oct 16, 2009 3:29 pm

VMware

Post by tom101 »

Někdo do fora psal že prý je wm ware zadarmo. Tak jsem googlil a dozvěděl že je shareware a že jde stáhnout jen přez registraci na buď wmware player ktery je free, ale chce registraci, potvora jedna na: https://www.vmware.com/tryvmware/?p=player&lp=1 nebo wmware workstation shareware na: https://www.vmware.com/tryvmware/?p=workstation&lp=1. Torrenty jsem taky hledal googlil ale byli nefunkční. Prostě ktorrent mi hlásí stojící stahování úplně nulová rychlost.Na uloz.to sice je jen pro windows ale ja chci pro linux. Prosím poraďte kde stahnout aspoň ten wmware player přes nějaky torrent nebo normalně http, ftp hlavně ať je to stahovaní v normální rychlosti. Předem děkuji za odpověď
preston
Developer
Posts: 272
Joined: Wed Sep 27, 2006 8:19 pm
Location: Prague, Czech Republic

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by preston »

pokud se nepletu vmware je jenom pro windows a macos (vmware fusion). na linux doporucuju virtual box - http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Ganimoth
Posts: 19
Joined: Sun Jun 29, 2008 10:38 pm

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Ganimoth »

VMWare je i na linux. Jinak ja taky pouzivam VirtualBox :)
decumanus
Posts: 4
Joined: Sat Jul 05, 2008 9:02 am

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by decumanus »

Tak zkouším nejnovější cerzi "for Workgroups":) a hlásím nefunkční síť pod qemu - ping hlásí Could not create socket...
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

r45287. Jednou jsem taky vybral nejnovější build, který mi ve VirtualBoxu nabootuje :) Zrovna jsem si ho hned zkusil hodit do notebooku. Instalace proběhla v pořádku, ale po ní už se do ROSu nedostanu. Nejdřív hlásí "Importing binary hive failed!" a pak "Getting NLS names from registry failed!" (což je mi jasné, že je následek prvního, ale hlásit se to musí). Pak se notebook restartuje a jede se odznova. Hlášky se vypisují hned po výběru bootu, první při "Loading NT..." a druhá při "Loading ReactOS\SYSTEM32\bootvid.dll", restartuje se při načítání fastfat.sys. Na bugzille jsem nic nenašel, stalo se to ještě někomu? Ve VirtualBoxu mi to nedělá a závada na disku by to být neměla.
turican
Posts: 18
Joined: Thu Jan 10, 2008 11:58 am

ARWINSS

Post by turican »

Ahoj, tak jsem poprvé zkusil ARWINSS - build45526. Byl jsem líný to kompilovat, tak jsem si počkal na iso ke stažení. Starší verze mi nechodila ani ve VirtualBoxu, ani v Qemu, nynější se mi už v Qemu probudila.
Pro ty, kteří neví o co jde připomenu, že ARWINSS přebírá Win32 subsystem z WINE. Což urychlí vývoj jak ReactOS,tak časem i WINE. Cenou za to je další mezivrstva. Ovšem WINE má mezivrstvu jen ovladače X11. Proto vývojáři ReactOS vyvíjí mezivrstvu pro win ovladače.

Co zatím funguje:
-instalace, přičemž zůstává viset po první stage, nutno restaurovat násilně.
-vykreslování ikon, textů a oken, přejmenování názvů ikon
-klikáním na ikony jde spustit průzkumník a cmd
-zavírání minimalizace a maximalizace oken

Co nefunguje:
-tlačítko start a lišta úloh se zatím nezobrazůje, takže je přepínání úloh dost divoké
-přesun oken je hodně divoký, nepřekreslují se, až po kliknutí na jejich části
-symboly pro minimalizaci/maximalizaci/zavření jsou reprezentovány jen čísly
-minimalizace probíhá do ikony vlevo dole, přičemž se tam nacpou všechny min. programy a nelze je rozlišit
-do vymýšlení způsobu spouštění a testování dalších aplikací se mi zatím nechtělo

Zkrátka zatím to pár věcí umí, ale pracovat se v tom nedá ani v rámci odhalování chyb.

Nyní je otázka, nakolik se budou vývojáři věnovat aktuální verzi a nakolik ARWINSS. Každopádně vývoj se asi na chvíli v zájmu jeho budoucího urychlení zpomalí.
turican
Posts: 18
Joined: Thu Jan 10, 2008 11:58 am

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by turican »

Po opravě chyby:
[Fixed]Hang in 2nd stage with "CMP_WaitNoPendingInstallEvents() failed! Rebooting now!"
jsem zajásal, že budu moci zkusit další verzi Arwinss(45606)
Ale v druhé fázi se instalace zasekla na stejném místě s dost starou znovuvylezlou chybou:
EnableUserModePnpManager() failed!
viz.:
http://www.reactos.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=4194
ta asi nebude v Arwinss, ale v i běžné verzi ReactOS.
No nezbývá, než počkat, až to kluci vyřeší.
preston
Developer
Posts: 272
Joined: Wed Sep 27, 2006 8:19 pm
Location: Prague, Czech Republic

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by preston »

Vzhledem k tomu, v jakym stavu je teď trunk, se na arwinss moc netěšte. Nejdřív je potřeba dát dohromady ten nepořádek, co zůstal po předělávce trap handleru z asm do C, potom možná bude čas i na arwinss :-)
turican
Posts: 18
Joined: Thu Jan 10, 2008 11:58 am

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by turican »

Ahoj, vyšla verze 0.3.12, tak jsem se rozhodl hrubě otestovat, jak na tom je ve srovnání se staršími verzemi.

Testuji pod VBoxem verze 3.1.4.

Instaluji z iso cd. Hned při instalaci jsem narazil na první problém, zasekla se na "hledání zařízení", a ani po delší chvíli instalace nepokračovala. Řešení bylo jednoduché, před touto akcí stisknout pravý CTRL, aby virtuál neměl aktivní myš, poté pokračovalo vše v pohodě.
Další problém nastal se zvukovou kartou. Po instalaci ovladače a restartu se mi v hardware neobjevila. Důležité je před instalací neodklikávat vyhledávání hardwaru, ale napřed ovladač na AC97 nainstalovat, a nalezený hardware odklikat až poté, na druhý pokus v tomto pořadí mě již ROS přivítal znělkou.
Integrovaný přehravač medií ani ovládání hlasitosti stále nejde(hlásí chyby:cant play, cant stop, atd.). Přes nainstalovaný smplayer se zvuky(trhaně) již přehrát podařilo.
Při instalaci se mě ROS tázal na stažení Gecka, říkal jsem si tedy, že bude fungovat integrovaný prohlížeč, leč pokus o spuštění skončí chybou: Assertion Failed.
Zkouším tedy firefox 3.6 - a funguje excelentně - žádné vady vykleslování, žádné pády. Pokračuji tedy v pokusech dále instalací Flashe 10.1 - instalace končí chybou(přes několik pokusů stáhnout jej přímo, z adobe jejich downloader, ze slunečnice, atd.). V databázi aplikací ROS zatím flash není. Zkouším tedy flash verze 9. A po úspěšné instalaci poprvé v ROS slyším youtube se zvukem! Pravda po několika vteřinách se celý Firefox(a téměř i ROS) zasekává, ale na tom má vinu nejen ROS, ale i virtualizace.
Chtěl jsem vyzkoušet html5 v chrome, ale nefungoval ani download od google.
Podstatného pokroku se dočkaly aplikace v příslušenství. Kalkulačka je funkční, v malování již funguje téměř vše kromě textu(při otevření obrázku mi to schodilo systém, snad je to jen triviální chybička), dalším příjemným překvapením je vcelku funkční Wordpad a stabilní Solitér.
Z her v databázi se mi ani LMarbles, ani LBreakout2 nepodařilo spustit(SDL nainstalováno), hry nezahlásili sebemenší chybu. Scummvm funguje. ReMooD se mi také nepodařilo rozjet, ale mohlo to být špatným WAD souborem.
7-Zip funguje bez problému. Další aplikace jsem už netestopval.

Ačkoliv to nevypadá, verze 0.3.12 mě vcelku příjemě překvapila. Za celou dobu testování mi spadla jen 3x. A když vezmu v potaz masivní změny uvnitř systému, je zázrak, že se toho až tak moc nerosypalo. V podstatě je teď nejdůležitější, aby systém podporoval co nejvíce hardwaru, a měl alespoň trochu stabilní jádro, aby mohl být nasazen alespoň na nějaké jednoúčelové aplikace typu livecd s antivirem. Teprve pak o něj bude podstatný zájem, což rozšíří i množství vývojářů. I za cenu dočasné daně ve formě nefunčnosti některých dříve funkčních aplikací. S další verzí se snad některé nejhorší rány z boje za lepší architekturu opět zacelí.
preston
Developer
Posts: 272
Joined: Wed Sep 27, 2006 8:19 pm
Location: Prague, Czech Republic

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by preston »

Díky za stručné shrnutí. Poslední dobou mám s virtualboxem ty nejhorší zkušenosti, pokud se tedy někomu nebude dařit, zkuste vmware player nebo qemu.

Co se problémů se zvukem týká, dost věcí bylo již opraveno, ale stejně jako pokrok ve FStub(EFI/GPT), další posun od starého reactos memory manageru (konec používání MAREA, přechod k VAD atd) a mnoho dalšího se prostě do 0.3.12 nedostalo. Nechtěli jsme riskovat další problémy a oddalovaní vydání. V nadcházejících týdnech a měsících nás čeká další várka změn v MM, merge z Yarotows (zaměřená na opravu DDI, nahrávání ovladačů atd. - konečně bude možné dynamicky měnit videomod) + nový Cache Controler a samozřejmě přepnutí na nový kompletně přepsaný heap manager(velký vykřičník). Zároveň s novým Cc bude snad konečně dodělán FAT FS driver založený na FullFat knihovně, což by mělo přinést další výrazné zlepšení stability a integrity celého OS. Dále je tu také snaha o vytvoření nového TCP stacku pomocí knihovny lwip, což by umožnilo konečně opustit oskittcp, který přináší více potíží než užitku.
Někteří z vás si možná všimli nedávného vzrušení kolem přidání directx10/11 state trackeru pro Gallium3d. Pokroky vývojářů projektu Mesa3D nesutále sledujeme a doufáme, že v budoucnu budeme moci jejich práci využít i my k dosažení HW akcelerované podpory pro dx8-11.

Cesta k další verzi bude hrbolatá a dlouhá, takže staré rány se možná zacelí, ale nové určitě přibudou. Snad to nebude nic vážného.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests