Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Moderators: preston, navaraf

turican
Posts: 18
Joined: Thu Jan 10, 2008 11:58 am

Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by turican »

Tento týden jsem zkoušel verzi ROS bootcd-40601-dbg, a byl jsem příjemně překvapen.

Build jsem zkoušel pod virtualBoxem s výchozími hodnotami, a zapnutou podporou zvuku AC97.

Zde jsou mé pocity:
+instalace bez problémů
+nezaznamenal jsem žádné grafické nesrovnalosti
+ROS padá oproti starším verzím spíše vyjímečně
+řada nabídek s nastavením je již funkčních

+zkoušel jsem nainstalovat firefox 2.0 a fungoval bezchybně
+do firefoxe jsem nainstaloval flash plugin a flash na stránkách fungoval také v pohodě, video na youtube šlo přehrát vcelku plynule, jen občas asi 5 mm okna překreslilo stránku a zůstalo viset, nic problematického
+-dále jsem zkusil instalovat zvukový ovladač AC97, mohl by se rovnou automaticky rozbalit do systémové složky(nebo by to mohlo být v popisu), zvukovku to našlo, ale zvuk stále slyšet nebyl(nečetl jsem podrobně diskuze, takže možná je to současný stav), navíc se video na youtube začalo neuvěřitelně sekat
-zkusil jsem nainstalovat jádro gecko do průzkumníka, ale nejenže mi to vypsalo hlášku, že momentálně není funkční, ale navíc se znefunkčnil download manager

Z pokroku ROS mám docela radost, a snad si najdu čas vytvořit alespoň nějaké reporty chyb. Podrobnější testování nabírá na smyslu, protože ROS je v základu už trochu stabilní, a chyby už nejsou tolik všudypřítomné.

Již nyní si dokážu představit praktické nasazení ROS jako internetového terminálu.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

V tom případě Fireballův plán probíhá tak jak má. :) Stejně jako Linux zaznamenal svůj první velký úspěch potom, co se mohl vyprofilovat jako efektivní v určitém oboru (v tomhle případě webservery apod.), i ReactOS by se podle Fireballa měl začít ubírat cestou většího zvyšování stability a menšího zvyšování počtu nových vlastností.
Když se podívám, co jsem psal za příspěvky před rokem, tak je ten rozdíl ve stabilitě masivní :) Co se týče zvuku ve V(irtual)boxu, tak je zatím článek na wiki. Teď kolem revize 40650 je práce se zvukem ještě dál vylepšená, takže bude asi fungovat víc přehrávačů než je na té stránce napsané.
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Kario »

z Vbox AC97 som zvuk dostal uz davno, takze bud sa nieco pokazilo alebo si si zle naistaloval ovladac ;-)
(alebo ma este napadlo, ci si restartoval ako je odporucane, popripade ci si nemal inu vzorkovaciu frekvenciu zvuku, kedze konverzia este neni funkcna)
turican
Posts: 18
Joined: Thu Jan 10, 2008 11:58 am

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by turican »

No ten, zvuk jsem zkoušel právě jen ve flashi(byl to jen nástřel). Ale ani mixer mi zvukovku nedetekoval. Samozřejmě jsem restartoval a zvukovka se objevila mezi hardwarem.
Raději sem nepiště rady udělej, to a to, a půjde ti to - od toho jsou jiná vlákna. Chtěl jsem udělat jen takový tupounský test, co všechno funguje, a třeba mi zvuk za určité konstelace hvězd na některých přehravačích běží, ale tady šlo o to, zda běží snadno, vždy a všude.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

Tak jsem zkoušel r~40670 na reálném HW a musím říct, že se i tady hodně věcí zlepšilo, protože jsem na tomhle notesu vůbec poprvé úspěšně nabootoval :) Tak jsem si řekl, že i zkusím kompletní instalaci a na druhý disk zkusil nainstalovat bootcd r40678. Bohužel, instalace bootloaderu asi nefunguje tak, jak by měla, takže po restartu mi grub oznámil error 17 a tím jsem skončil. Pokud se někdo orientuje v bugzille, je už takový nějaký bugreport?
EDIT: Bug #2733
decumanus
Posts: 4
Joined: Sat Jul 05, 2008 9:02 am

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by decumanus »

Ad Fireballův plán: jakým směrem se chce zaměřit? Na staré stroje nebo na embededded systémy?
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

S 24 MB RAM a CPU Pentium mezi požadavky už na starší stroje jít ani nejde :) Plus o tom byl flame na fóru, jehož výsledkem je rozšíření názoru, že na 486 a slabší stroje už vývojáři nevidí důvod jít (stejně by se na tom nedalo kromě OS spustit nic jiného).
Ten Fireballův post je tady, pár citací z něj:
Who aimed not just at getting more and more features, but more at getting existing code as stable as it's possible. (...) At some point all most frequently encountered bugs were fixed, and potential Linux usage base extended substantially.
[Going Beta] involves, first of all, getting hardware support at a decent level. From a billion of personal computers in the world, we could easily support the most common hardware without need to develop complex drivers or different HALs.
Next, software. We have a unique situation when our OS targets a vast amount of WinAPI compatible software. There is a lot of bugs in our Win32 subsystem, however if we can find a set of apps we support right now, or find common software which we could easily support - it should be our "road ahead".
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

Dneska bylo atapi konečně vyměněno za uniata, takže teď by měla fungovat detekce velkých disků a podpora real-HW SATA disků... nechtělo by se to někomu vyzkoušet na reálném HW? :)
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Kario »

ahoj, postrehol som tuto zmenu, neviem kedy ale som rozhodnuty to otestovat az budem mat cas :wink:

EDIT:
tak som to odskusal na realnom HW (notebook Asus F3Sr) s livecd-41232-dbg a vysledok bol, ze sa bootovanie zastavilo pri/po nacitani UNIATA.SYS :(
(asi to UNIATA nefunguje ako ma, pravdepodobny problem zastavenia je v tom, ze DVD mechanika je tiez SATA a ovladac jednoducho nefunguje ako ma, kedze som skusal nastavit aj "Compatible mode" v Bios-e, ktory je urceny pre 2k/XP a nepomohlo to)
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Black_Fox »

Vyzkoušel jsem bootcd-41590 na Satellite A50-101 a poměrně úspěšně! Setup viděl celých 60GB disku a pokud jsem měl už při instalaci zapojenou USB myš, tak ji to normálně našlo a dokázalo s ní pracovat i později, touchpad fungoval automaticky sám. Aplikace jsem ještě nezkoušel, ale po instalaci driverů (ještě jsem nezkoušel ten trik s nakopírováním 2K driverů k XP .inf-u) se mi nepodařilo nabootovat, takže zatím se na internet stejně nedostanu. S upravením MBR z GRUBu na něco použitelnějšího mi pomohl tento návod.
V každém případě na téhle šunce je ReactOS při testech na reálném HW rychlý jako blesk, když to srovnám s tím utrpením v QEMU/VBoxu :)
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Kario »

AHCI je dovodom preco sa mi nepodarilo rozchodit ReactOS s UNIATA ovladacom.
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Kario »

novinka: s verziou 0.3.10 live som nabootoval uspesne svoj notebook 8)
tom101
Posts: 10
Joined: Fri Oct 16, 2009 3:29 pm

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by tom101 »

všiml jsem si že má vyjít verze 0.3.11 začátkem září a už je říjen a nic a nic. Zajímalo by mě co se děje
Kario
Posts: 89
Joined: Sun Feb 25, 2007 2:48 am
Location: Slovakia
Contact:

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by Kario »

nova verzia vychadza vzdy vtedy ked su spravene vsetky alebo vecsina veci/zmien pre nu naplanovanych --> proste presvihol sa termin, nie je to prvy raz :-(
tom101
Posts: 10
Joined: Fri Oct 16, 2009 3:29 pm

Re: Dojmy z nejnovějších buildů a verzí

Post by tom101 »

velmi mooc se těším na den kdy odinstaluju xp win a nainstaluju stabilní verzi reactos. To jsem zvědav kdy to bude. Ale to asi nikdo neví. Jen samotný Chuck Norris
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests