ReactOS 0.3.14

Moderators: preston, navaraf

BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Asi před měsícem vyšel nový ReactOS 0.3.14.
Novinky, které zajisté potěší

Je přidána a vylepšena podpora pro:
WIFI + šifrování WEP, TCP/IP možnost IPv6
Shell32 knihovna přepsána do C++
Možnosti ohledně volbě vzhledu rozhraní
Podpora ACPI
Podpora NT5.1 a novější
Má opraveno mnoho chyb včetně těch nejstarších.
Mnohem stabilnější, zaznamenal jsem pouze 1/6 výpadků oproti předchozí verzi 0.3.13.
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Asi před měsícem vyšel nový ReactOS 0.3.14.
Chyby, které zajisté nepotěší

Stále:
Problémová instalace knihoven, spadává..
Ve Firefoxu se vytrácí text
Ovládací panel průzkumníka nereaguje
Spousta aplikací nelze nainstalovat
Neexistující aktualizační systém nebo program (v budoucnu hlavně kvůli RealTime bezpečnosti)
Neexistující nebo nefunkční ovladače
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

BestCzechStudent wrote:Problémová instalace knihoven
Ve Firefoxu se vytrácí text
Ovládací panel průzkumníka nereaguje
Existují na toto už nějaké bugy v BugZille?
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Nevím kouknu se, sem tam se něco objeví i na cizích fórech. Na BugZillu jsem se zatím nedíval...
Ty problémy by, ale měli být vyřešený v oficiální verzi.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

Taky můžeš vyzkoušet, jestli se to vyskytuje i na trunk buildech (automatické buildy jednotlivých revizí), protože tam jsou vždycky ty nejnovější vychytávky a nejnovější bugy - od vydání 0.3.14 bylo k této chvíli uděláno dalších 808 malých změn :-) Většinou právě po vydání nové oficiální verze se do repozitáře zařadí hromádka nově vyvíjených věcí, které už v oficiálním vydání být nemohly, protože nebyly odladěné.
lukves
Posts: 19
Joined: Thu May 03, 2007 4:07 pm
Location: Slovakia - Prešov
Contact:

Re: ReactOS 0.3.14

Post by lukves »

tak ReactOS nam pomaly a isto dozrieva? zeby sa z neho stal "dospely systém" ? máme tu už WIFI, USB ešte by to chcelo nejaky poriadny suborovy filesystem napr JFS ktorý obsahuje aj eComStation by nebol na škodu.. myslím si že JFS ma k windowsu blišsie než EXT2/ EXT3 kedze je to system zviazany historicky s OS/2 .

a je to tusim open source filesystem, podporuje journaling a su pre neho take utility ako undelete a insie.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

U JFS (ani ZFS, ani ReiserFS, ani btrfs) nevím o žádném kernel filesystem driveru, který by to umožňoval. Ty jsou jen pro ext2/ext3 (teď nevím, jestli je kernelový i Ext2Fsd, nebo jenom Ext2IFS). Na zbytek je tu userspace vrstva Dokan, která umí pracovat s více filesystémy, ale zase je pomalejší, protože daný driver neběží přímo v kernelu.
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Nejideálnější by bylo udělat nějakej vlastní "FATReact". Primárně optimalizovaný pro ReactOS, vylepšení z NTFS, novinky a kompatibilita EXT a omezení, rychlost a spolehlivost XFC, možná i vlastnosti UFS2..... Jinak určitě vyřešit fragmentaci.
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

BestCzechStudent wrote:Nejideálnější by bylo udělat nějakej vlastní "FATReact". Primárně optimalizovaný pro ReactOS, vylepšení z NTFS, novinky a kompatibilita EXT a omezení, rychlost a spolehlivost XFC, možná i vlastnosti UFS2..... Jinak určitě vyřešit fragmentaci.
Vzít "novinky z jednoho", "rychlost z druhého" a "vlastnosti z třetího" je, jak sám jistě uznáš, naprosto nemožné :-) Možná, až budeme aspoň schopní vyrovnat se Windows2003 v tom, co ReactOS umí a dělá, bude možné uvažovat o nějakých rozšířeních nad rámec Windows, do té doby to zatím neprojde a jen se snažíme Windows líp napodobit.
Do ReactOSu bylo v plánu zařadit FullFAT, ale nevím, jak to skončilo, integrace asi byla pozastavená. EDIT: vývojář FullFAT nezmizel ze scény, jak jsem si myslel, ale právě na googlecode uvolnil první Release Candidate!
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Samozřejmě, V reálu se mluví o nasazení FullFAT a NTFS, popisoval jsem pouze ideologicky "Cimrmanovo dílo"...
Někdo také poukazuje propojení s EXT z Linuxu. Je to, ale otázka kompatibility, stability a rychlosti. Pokud lze Windows vůbec na něčem takovém provozovat. A což se týče univerzálních filesystémů či několik v jednom, narazí to asi na stejný problém jako binární kompatibilita odlišných aplikací na odlišných OS (například "Longene"), ale ne nereálné... Nebude to, ale asi na nativní úrovni. :geek:
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

Ext2 je k dispozici přímo v rámci zdrojových kódů ReactOSu, teď po zaintegrování NewCC by i měl být (teoreticky) normálně provozovatelný, takže bys to asi mohl vyzkoušet, pokud by se ti chtělo. Zkoušíš i nějaké trunk buildy, případně si i sám kompiluješ?
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Nevím jestli jsem to do dobře pochopil, ale ReactOS je tedy možno provozovat na Ext2 ? Do teď jsem myslel, že pouze FAT.
Jinak "Trunk Builds" jsem pravidelně zkoušel, hlavně při změnách 0.3.11-13, poslední revizi 14. jsem zatím neměl čas vyzkoušet, ale snad bude většina chyb opravená. Vývojáři se teď rozjeli, před současnou verzí se objevily tak čtyři revize denně teď jich je občas i více než dvacet, jen tak dál :D
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

Pochopils to správně, ale asi je to zatím jenom v podobě téměř praktické teorie :mrgreen: Podpora je v současné době stále ještě vypnutá. Ale tady na odkazu na wiki (http://www.reactos.org/wiki/File_Systems) je v posledním odstavečku napsané, že by to normálně mělo být možné rozjet s několika úpravami ve zdrojáku a vlastní kompilací.
BestCzechStudent
Posts: 14
Joined: Fri Jun 03, 2011 5:28 pm

Re: ReactOS 0.3.14

Post by BestCzechStudent »

Ano a ten "FullFAT" konec konců taky nemusí být špatná věcička. Kompilace a práce se zdrojovými kódy je pro mě vědní obor, jenž zatím nemám osvojený, ale snad ne na dlouho.

Jinak asi dělám něco špatně neboť jsem právě zběžně spustil ve VirtualBoxu Trunk Builds konkrétně 55876 instalace v pořádku, ale hned při spuštění to třikrát po sobě spadlo a poté zkouším instalovat ovladače framework, které se stáhnou, začnou instalovat a následně vyhodí chybovou hlášku (informujte mrkvosoft ano-ne). Toto následuje i u dalších ovladačů. Asi před půl rokem jsem zkoušel stáhnout a nainstalovat je přímo z netu nebo orig. mrkev, ale stejný problém. Bez instalace frameworku, Visual C++ a dalších, ale nenainstaluji ani ovladače od výrobce NTB...
Nevíte jak by se to dalo vyřešit? Možná bude chyba ve VirtualBoxu. Dík :D
User avatar
Black_Fox
Posts: 1584
Joined: Fri Feb 15, 2008 9:44 pm
Location: Czechia

Re: ReactOS 0.3.14

Post by Black_Fox »

Asi nedovedu doporučit nic lepšího, než zkusit novější buildy, které se pomalu blíží k číslu 56000 :-) Mimochodem, ext2 by už mělo být vybratelné v usetupu. A pokud je zapnutá podpora NewCC, mělo by už i celkem dobře fungovat. Ale teď je to takové složité, přepisuje se virtuální paměť, přibývají funkce na práci s filesystémem a řekl bych, že se teď ext2 po nějaké odmlce vývojáři (cgutman, pschweitzer) opět začali věnovat.

EDIT: taky viz http://reactos.org/forum/viewtopic.php?p=90375#p90375
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests