Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
SuperDog
Translation Team
Posts: 124
Joined: Tue Mar 04, 2008 2:52 am

Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by SuperDog » Wed Aug 10, 2011 12:04 am

Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

2011-06-28
19:05 UTC
Serwer IRC Fezile, #meeting

Uczestnicy
=============
- Jan_Blomqvist_Kinander
- Igor_Paliychuk
- MfldElton
- Usurp
- Aleksey_Bragin
- Thomas_Faber
- Giannis_Adamopoulos
- Thomas_Faber
- Johannes_Anderwald
- Timo_Kreuzer
- Olaf_Siejka
- Jerome_Gardou
- Gabriel_Ilardi
- Andrew_Green
- Javier_Fernandez
- Victor_Martinez
- Amine_Khaldi
- Claudiu_Mihail
- Colin_Finck
- Rafal_Harabien
- Sylvain_Petreolle
- Matthias_Kupfer
- Danny_Goette
- Maciej_Bialas
- Ged_Murphy
- Ziliang_Guo
- Art_Yerkes
- Cameron_Gutman
- Neeraj_Yadav
- Herve_Poussineau
- Daniel_Reimer
- James_Tabor
- Olaf_Siejka
- Samuel_Serapion
- Pierre_Schweitzer
- Alex_Ionescu
- Gabriel_Ilardi

Przebieg
============
○ Zebranie rozpoczęte o 19:05 UTC przez Aleksey Bragin.
○ Aleksey Bragin, koordynator projektu ReactOS, podał główne punkty tego zebrania:
1. Zmiana na Cmake
2. Następne wydanie ReactOS
3. Stan prac nad odnową strony WWW
4. GSoC
5. Raporty od programistów
Rolę sprawozdawcy tego zebrania otrzymał Victor_Martinez.

○ Punkt 1: Zmiana na CMake
--------------------------------------------
■ Programista Timo podsumował krótko stan CMake:
Zgłosił on, że wersja CMake jest mniej więcej gotowa, ale brakuje jej rosapps. Stwierdził też, że rosapps nie są głównym problemem, ponieważ są one rzadko używane, a pliki cmake dla nich można stworzyć gdy zajdzie taka potrzeba.
Zwrócił on też uwagę na problem potwierdzony przez Igora Paliychuka, obok regresji winmm:mci, związany z rozruchem na rzeczywistym sprzęcie.
Problemy wykryte na prawdziwych podzespołach są ściśle związane z daną konfiguracją, a zarazem trudne do sprawdzenia.
■ Amine zwrócił uwagę, że za pomocą buildbota/testmana wykonano kilkanaście testów porównawczych, bez znaczących różnic. Stwierdził także, aby nie uznawać portu CMake jako ukończonego, gdyż wciąż brakuje mu wielu ważnych opcji.
Nadmienił również parę poprawek CMake, stworzonych przez Jerome, które trzeba przesłać dalej, takich jak obsługa PCH i śledzenie ich zależności, a także zalety używania CMake do kompilacji ros, jak np. zwiększona wydajność, mały obszar na twardym dysku wymagany do kompilacji (połowa tego czego wymaga rbuild) i świetne nowe możliwości kdbg. Gabriel Ilardi wyraził swój niepokój co do łączenia (merging) większej ilości kodu w obecnym stanie gałęzi głównej. Timo odpowiedział, że łączenie kodu nie jest potrzebne w przypadku przesiadki na Cmake.
■ Timo, Colin i Aleksey zapytali o mierzenie wydajności kompilacji CMake względem rbuild. Jerome wykonał szybki benchmark:
Pierwszy test: makex ntoskrnl (all clean, toold already built). Cmake: 04:06 , Rbuild: 04:55 (17% faster)
Drugi test: rebuild (only dependencies check). Cmake: 0:28 , Rbuild: 1:04 (56% faster)
Benchmark pokazuje, że Cmake jest szybszy nie tylko przy pełnej kompilacji, ale też poczas rekompilacji modułów ntoskrnl.
■ Zespół Cmake ReactOSa zasugerował, by do kompilowania obrazów ISO zacząć używać Cmake z obecnym RosBE, tak aby upewnić się, że są tak dobre jak te Rbuilda.
Samouczek "Jak kompilować za pomocą Cmake" można znaleźć na następującej stronie Wiki: http://reactos.org/wiki/Cmake
Podsumowując, wg. nich zmiana na Cmake przyniesie lepszą kontrolę zależności, szybką przebudowę (ang. rebuild) pojedynczych modułów i lepsze wsparcie symboli w kdbg.
Opis techniczny pozostaje do omówienia na #reactos-dev, jeśli ktoś jest zainteresowany.

○ Punkt 2 : Następne wydanie ReactOS
--------------------------------------------------------
¦Wydanie ReactOS było drugim punktem tego zebrania.

■ Gabriel_Ilardi oraz Victor_Martinez poproszeni zostali o raport obecnego stanu gałęzi głównej (trunk), z punktu widzenia kompatybilności/stabilności.
Według wątków na forum, nowych wpisów w Bugzilli, a także własnych testów, Gabriel i Victor oznajmili, że istotne regresje wprowadzone zostały przez ostatnie zmiany, a głównie przepisanie LDR.
Niewłaściwe ikony, brak możliwości wyłączenia systemu, zwieszenie się AC97, awarie kilku instalatorów/aplikacji to część tych istotnych regresji.
■ Art_Yerkes poświęcał uwagę błędowi AC97. Zdołał on zgromadzić mnóstwo informacji o regresji i prosi o współpracę przy jej usunięciu.
■ Aleksey_Bragin, jako autor przeróbki LDR stwierdził, że wiedział iż nowy LDR mógł wprowadzić regresje, jednakże jest to duży krok naprzód.
Głównym priorytetem jest naprawienie tychże regresji LDR aniżeli powrót do wersji poprzedniej, ponieważ stary LDR był jednak gorszy.
Aleksey zaznacza, że chce by każdy programista rzucił okiem na błędy LDR i spróbował je naprawić.
Powiedział też, że regresje LDR powinny być naprawdę łatwe do poprawienia dzięki tej przeróbce.
■ Amine_Khaldi zasugerował, by zadecydować kiedy jest czas wydanie wykonując przy tym pełny test regresji i naprawiając błędy.
■ Pomysł wykonywania pełnego testu regresji został natychmiast odrzucony przez Colina Fincka i Olafa Siejkę, ponieważ zgłoszenia błędów pokazują, że gałąź główna (trunk) jest w bardzo złym stanie. Ze względu na to, dyskusja nt. Wydania będzie wstrzymana do następnego zebrania.
W ciągu tego miesiąca programistom ReactOS sugeruje się, by skupili się głównie na naprawianiu błędów kodu LDR.
Ponieważ błędy te są krytyczne i mogą skrywać inne mniejsze regresje, poniżej wezwanie specjalne:

****************Wezwanie Specjalne ****************
"Prosimy naprawiać błędy podlinkowane w liście poniżej http://reactos.org/bugzilla/show_bug.cgi?id=6346 "
****************Wezwanie Specjalne****************

○ Punkt 3 : Stan prac nad odnową strony WWW
-------------------------------------------------------
¦ Dzięki pomocy Colina, utworzony został plac testowy, który połączony jest z gałęzią SVN oraz ma poprawne uprawnienia.

■ Niski i aross, główne osoby odpowiedzialne za odnowę strony WWW, skupiali się na integracji Bugzilli i Mediawiki, porcie compatdb na Drupal oraz forum.
Forum wzbogacone zostanie o moduły "najlepsza odpowiedź" i "karma", które ucieszą jego użytkowników.
■ Niski zakończył prace nad Bugzillą i Mediawiki, podczas gdy aross pracuje nadal nad compatdb i nowym forum.
■ Według Amine, prace nad projektem graficznym muszą iść w tym samym czasie.
■ Colin_Finck stwierdził, że znalezienie grafika jest trudniejsze od znalezienia programisty, w związku z czym zaoferował swoją pomoc przy projekcie graficznym.

○ Punkt 4: Gsoc
-------------------------------------------------------------------
■ AndrewGreen sprząta obecnie mieszankę kodu explorer_new, atl com i browseui, po czym zgłosi rezultat.
Mimo, że zdaje sobie sprawę, iż jego projekt jest opóźniony, to po usprawiedliwieniu się jest pewien, że osiągnie cel przed oceną śródsemestralną.
Kod shell32 cpp Geda Murphiego pozwoli mu użyć atl com we wszystkim co związane jest z powłoką.
Colin Finck i Olaf Siejka dyskutowali nt. najlepszego sposobu na sprawdzenie nowej implementacji pod kątem możliwych regresji. Jednakże ze względu na to, iż Geda nie było w pobliżu, dyskusja została przełożona.
Jerome Gardou zapytał Andrew o projekt Gsoc WINE Shell32, ale wg. Olafa, Wine odmówiło współpracy w tej kwestii.
Status: Opóźniony

■ Giannis_Adamopoulos był zbyt zajęty egzaminami, przez co jego projekt został chwilowo wstrzymany. Jego poprawki wzrosną gdy skończy ostatni egzamin.
Status: Na czas

■ Claudiu_Mihail podziękował za świetną pomoc Cameronowi Gutmanowi i Artowi Yerkes. Projekt gotowy będzie na termin śródsemestralny.
Nadal pozostają dwa problemy: przeglądarki nie działają(rozwiązany będzie przed śródsemestrem), powolność implementacji lwIP.
Metodą testowania, za pomocą kilkunastu prostych aplikacji testowych, naprawił znalezione błędy.
Po ukończeniu projektu do pracy dyplomowej, który w dużej mierze związany jest z jego projektem Gsoc, wznowi on swoje poprawki.

■ Neeraj_Yadav podzielił swój projekt dźwiękowy na 5 części.
1.[Ukończone] Napisanie szkieletu serwera, który przetrzymywał będzie moduły konwertera audio i miksera ...Serwer ten powinien być zdolny do wstawienia w łańcuch audio reactos [4 tygodnie]
2.[Obecnie] Napisanie modułów miksera [2 tygodnie]
3. Napisanie konwertera audio [4 tygodnie]
4.Wstawienie serwera audio w łańcuch audio reactos [1 tydzień]
5.Testowanie/stylizowanie/dokumentacja [1 tydzień]
Oczekuje on ukończyć krok 2 w trakcie oceny śródrocznej.
Alex Ionescu i Giannis Adamopoulos zapytał o sposób na przetestowanie kodu Neeraja.
Dla zainteresowanych, oto najlepsza metoda:
1)skompiluj audsrv oraz audclient
2)uruchom audsrv -n w pierwszej konsoli
3)uruchom audclient w drugiej
4)otwórz tyle audclients ile chcesz
5)serwer powinien odtworzyć zmiksowany dźwięk
Status: Na czas

■ Thomas_Faber kończy główny framework do uruchamiania testów. Większość starych testów została już przeniesiona. Obecnie Thomas pracuje nad specjalnymi sterownikami i elementami testów trybu użytkownika.
Ostatnio był on dość zajęty projektem uniwersyteckim, ale spodziewa się zgłosić framework niebawem.

Status: Na czas

■ Timo_Kreuzer ukończył kod ładowania sterownika czcionek i pracuje teraz nad ich mapowaniem, co jest skomplikowane i wymaga dobrego planu.

Status: Przed czasem


○ Punkt 5: Raporty od programistów
-------------------------------------------------------------------
■ Alex_Ionescu pomoże Aleksey zgłosić jego poprawkę DMA scater/gather.
■ Alex_Bragin pracuje nad pozostałym kodem LDR, po czym weźmie udział w analizie poprawek na bugzilli.
■ Amine_Khaldi skupiony jest na cmake i pracach przy stronie www.
■ Art_Yerkes ulepszył obsługę symboli w gałęzi cmake i pracuje teraz z Claudiu.
■ Colin_Finck sprawdzał pomysł z KDUSBCOM (DLL KD do debugowania przez adapter USB-to-Serial) i zamierza pomóc teraz przy projekcie graficznym dla strony www.
■ Daniel_Reimer bawi się z kompilacją Gcc i aktualizuje RosBE. Dodał on jakiś czas temu obsługę Cmake i wciąż walczy z GCC 4.6 oraz plikami RC Wine.
■ Gabriel_Ilardi skupiony jest na utrzymywaniu Bugzilli i forum, a w swoim wolnym czasie podejmuje się testowania.
■ Ged_Murphy pomaga przy poprawkach shell32 c++
■ Herve_Poussineau jest obecnie nieaktywny
■ James_Tabor wciąż pracuje nad problemami przy zgłaszaniu błędów.
■ Jan_Blomqvist_Kinander przeniesie serwer Fezile do betonowego bunkru, tworząc sieć LAN do automatycznych testów na rzeczywistym sprzęcie.
■ Johannes Anderwald pracował będzie nad wsparciem HID (ang. Human Interface Devices) dla USB w czasie lata, co jest trudnym zadaniem ze względu na brak dokumentacji.
■ Maciej_Bialas pracuje nad integracją mediawiki z nową stroną www.
■ Matthias_Kupfer naprawiał błędy i zgłaszał parę poprawek.
■ Pierre_Schweitzer nie ma obecnie czasu ani chęci. Gdy będzie miał czas, zainwestuje go on w swojego letniego ucznia. Gdy wrócą chęci, będzie kontynuował swoją pracę przy ReactOS i pomagał będzie z jego infrastrukturą.
■ Olaf_Siejka czeka na Aleksey by ten ukończył kod LDR, dzięki czemu będzie mógł wspólnie z nim rozwiązać pozostałe problemy sysreg4. Po zakończeniu konwersji utf-8 zasobów, poświęci się bardziej testowaniu. Pomoże on również ze sprzętowym testbotem od strony buildbota.
■ Sylvain_Petreolle pracuje nad tłumaczeniami na język francuski.
■ Timo_Kreuzer pracuje nad kompilacją MSVC, naprawiając liczne błędy, który uniemożliwiają ReactOS osiągnięcie pulpitu.
■ Victor_Martinez ukończył niedawno swoje egzaminy i przygotowuje teraz zespół forum do przetestowania wersji sprzed zmian w LDR i jednej zaraz po nich. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć regresje. Pomoże on również przy pracach nad stroną www.

○ Punkt 6: Sugestie
---------------------------
■ Jan_Blomqvist_Kinander zasugerował, aby stworzyć coroczny obóz ReactOS z udziałem programistów, testerów i fanatyków, a zarazem by rzucić okiem na SAMBA 4 - port ROS.

○ Zebranie zakończone o 22:08 UTC przez Colin Finck w imieniu Aleksey Bragin.
○ Sprawozdanie napisane przez Víctor Martínez.
○ Sprawdzone przez Amine_Khaldi i Gabriel_Ilardi

Tłumaczenie: Mariusz Przybylski
Last edited by SuperDog on Fri Aug 12, 2011 10:02 pm, edited 1 time in total.

SuperDog
Translation Team
Posts: 124
Joined: Tue Mar 04, 2008 2:52 am

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Meetingu

Post by SuperDog » Wed Aug 10, 2011 12:08 am

Jeśli macie uwagi co do tłumaczenia to proszę śmiało pisać.

Pisarz
Posts: 375
Joined: Sat May 12, 2007 9:29 am

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Meetingu

Post by Pisarz » Wed Aug 10, 2011 12:39 am

Jakoś lepiej mi się czytało w oryginale. Tutaj to tak sztywno tłumaczone jest.

TestamenT
Posts: 153
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:44 pm

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Meetingu

Post by TestamenT » Wed Aug 10, 2011 10:40 am

Sztywno czy nie liczy się przekaz. Ale jedno mnie zabolało bo polski język jest bogaty w słowa a tu taki kwiatek jak meeting tudzież meetingu. Nie prościej napisać spotkanie.

Oczywiście czekam na kolejne spolszczone sprawozdania z spotkań. To jest niezłe źródło informacji a ja niestety jestem na bakier pod tym względem.

Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Meetingu

Post by Haos » Wed Aug 10, 2011 1:38 pm

Zebranie, nasiadowka, sesja, zjazd, narada, konferencja itp.

Tytoos
Posts: 9
Joined: Thu Jul 16, 2009 2:56 pm

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Meetingu

Post by Tytoos » Fri Aug 12, 2011 12:33 am

Tak samo jak w oryginale niektóre osoby są wymienione dwa razy np. Olaf_Siejka, Gabriel_Ilardi.

SuperDog
Translation Team
Posts: 124
Joined: Tue Mar 04, 2008 2:52 am

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by SuperDog » Fri Aug 12, 2011 10:05 pm

Dzięki za komentarze. Jeżeli sprawozdania w języku polskim będą cieszyć się zainteresowaniem, to z pewnością postaramy się o następne.

Pisarz
Posts: 375
Joined: Sat May 12, 2007 9:29 am

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Pisarz » Fri Aug 12, 2011 11:55 pm

Tylko mi osobiście nie pasują te dosłowne tłumaczenia jak translatorem, np. "Zmiana na CMake" można by napisać "Zmiana narzędzia do kompilacji na CMake", albo "przejście na CMake" czy jakoś inaczej, by to było bardziej zrozumiałe dla osoby postronnej.

Saibamen
Posts: 212
Joined: Mon Jul 19, 2010 11:19 am
Location: Poland
Contact:

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Saibamen » Sat Aug 13, 2011 12:37 am

Pisarz: ty chyba nie widziałeś biuletynów...
ReactOS Forum Global Moderator
IT-Maniak.pl administrator

Pisarz
Posts: 375
Joined: Sat May 12, 2007 9:29 am

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Pisarz » Sat Aug 13, 2011 1:39 am

No nie, bo polskiej strony właściwie w ogóle nie widziałem, większość czasu spędzam w anglojęzycznej części, którą bardziej trawię od tłumaczeń.

Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Haos » Sun Aug 14, 2011 12:46 am

@Saibamen, @Pisarz

Przeciez nic nie stoi na przeszkodzie byscie zglaszali uwagi do tlumaczen.

Saibamen
Posts: 212
Joined: Mon Jul 19, 2010 11:19 am
Location: Poland
Contact:

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Saibamen » Sun Aug 14, 2011 7:07 pm

@Haos: nie chodziło mi o same tłumaczenie tylko o stos programistycznego shitu, którego normalny człowiek nie zrozumie ^^
ReactOS Forum Global Moderator
IT-Maniak.pl administrator

Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: Sprawozdanie z Czerwcowego Zebrania

Post by Haos » Sun Aug 14, 2011 11:50 pm

Tego stosu nie unikniesz, bez wzgledu na jezyk. Nie da sie tez w biuletynie zawrzec wyjasnienia wszystkich terminow, aczkolwiek w miare mozliwosci dodaje od siebie takowe gdzie moge, jesli nawet nie ma ich w oryginale.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest