Polska wersja językowa ReactOS

Moderators: niski, Saibamen

.aart3k
Posts: 339
Joined: Sat Apr 01, 2006 11:21 am

Zgłoś błąd w tłumaczeniu systemu lub serwisu WWW

Post by .aart3k »

W tym temacie proszę o zamieszczanie informacji o wszystkich literówkach, błędach stylistycznych oraz rzeczowych na stronie ReactOS jak i w spolonizowanej wersji systemu ReactOS.
Przy podawaniu błędu proszę podać opis, link, drogę dojścia do błędu i inny stuff który mógłby okazać się nam pomocny.
.aart3k
Posts: 339
Joined: Sat Apr 01, 2006 11:21 am

Post by .aart3k »

januszt
Posts: 5
Joined: Thu Jul 19, 2007 5:15 pm
Contact:

Post by januszt »

Witam!

Bardzo dobry pomysł z tą polską wersją Bugzilli. :)
--thx to TestamenT :)

Już znalazłem kilka błędzików.

Na stronie http://www.reactos.org/pl/about.html znajduje się odnośnik "Historia" w wersji roboczej, który nie odsyłał do tej pory do żadnej konkretnej strony, a można go już poprawić, by odsyłał do właściwej strony (http://www.reactos.org/pl/about_history.html). Przy tym odnośniku nie ma obrazka.

Na tej samej stronie pod odnośnikiem "ReactOS Homepage" jest napisane
"Powrót na stronę główną ReactOS.", a w rzeczywistości odnośnik nie przenosi na stronę główną, tylko na stronę z informacjami o stronie domowej ReactOS. Proponuję zmienić ten opis np. na taki: "Informacje o stronie domowej ReactOS".

Na stronie http://www.reactos.org/pl/about_homepage.html jest kilka literówek w odnośnikach ("nowa stroan dowmowa ReactOS" i "nowa strona dowmowa ReactOS").

--fixed

W ReactOS 0.3.1 w menu wywoływanym na pulpicie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy było napisane "Odświerz" zamiast "Odśwież". ;) Jak jeszcze możecie, to poprawcie to, by w wydaniu 0.3.3 nie było już tego błędu.

--fixed

Dorzucam kolejne błędziki.
Na stronie http://www.reactos.org/pl/about.html na wypunktowanej liście rozpoczynającej się zdaniem "ReactOS jest oprogramowaniem darmowym (...)" jest kilka linków, które nie działają. Odsyłają do nieistniejących stron, takich jak http://www.reactos.org/pl/[#link_download]

Jest też jeszcze jedna literówka na stronie http://www.reactos.org/pl/about_homepage.html
"Prosumy o wpłaty (...)"
.aart3k
Posts: 339
Joined: Sat Apr 01, 2006 11:21 am

Male uscislenia co do tlumaczen

Post by .aart3k »

Wytyczne dot. tłumaczeń, moje propozycje raczej, proszę o komentarze i ew. dodatki.
Przerobione pod obecną sytuację :)

1. Podstawowe terminy
2. Tłumaczenie określonych konstrukcji zdaniowych
3. Podpisy, standardy i przyjęte konwencje

1. Podstawowe terminy
Action - Działanie
Advanced - Zaawansowany
General - Ogólny
Properties - Właściwości
Wizard - Kreator
Notification - Powiadomienie
Alert - Ostrzeżenie
Error - Błąd
Unknown - Nieznany
Taskbar - Pasek zadań
Tray - Zasobnik systemowy
Disk space - przestrzeń dyskowa
Restart - Uruchom ponownie
Shutdown - Zamknij (system) / wyłącz komputer


2. Tłumaczenie określonych konstrukcji zdaniowych
W opisach funkcji gdzie podane zdanie jest w czasie present simple tłumaczymy je używając rzeczowników odczasownikowych np:
Configure energy-saving settings for your computer.
Konfiguracja ustawień oszczędzania energii dla twojego komputera.


Jeżeli w danym pojęciu występuje literka "X" i NIE jest to nazwa własna typu "ReactX" to odmieniamy ją zgodnie z zaleceniami polonistów tzn w mianowniku (i bierniku dla rzeczy) zostawiamy "x" a w pozostałych przypadkach zastępujemy je przez "ks" np:
M. Rex
N. Reksem


Nie prosimy się użytkownika o byle co, unikamy upiększaczy typu "Padam do nóżek, proszę, podaj ścieżkę dostępu", w zupełności wystarczy "Podaj ścieżkę dostępu".

3. Podpisy i standardy

Przetłumaczone pliki .rc nazywamy w miarę możliwości pl-PL.rc wrzucamy do Bugzilli.

Ogólny (proponowany oczywiście) wzór podpisu w pliku to:
/**
* translated by nick
* real@mail.com
* https://sourceforge.net/projects/reactospl
*/

Pliki zapisujemy w kodowaniu natywnym windowsa czyli cp1250 oraz z windowsowym znakiem powrotu karetki (\n\r).

Prosiłbym również o sprawdzanie tłumaczeń pod kątem błędów ortograficznych choćby słownikami wbudowanymi np. w Open Office.
ironek69
Posts: 97
Joined: Thu Jun 28, 2007 9:53 am

Post by ironek69 »

http://www.reactos.org/pl/newbies.html
Ta strona internetowa (a raczej jej tłumaczenie) jest głównym źródełem aktualnych inforamcji o ReactOS. Nowicjusze uznali te strony za najbardziej przydatne:
Nicolass
Posts: 6
Joined: Sun Jul 22, 2007 8:19 pm

Post by Nicolass »

Było pisane, ze tłumaczenie systemu jest na ukończeniu, ale cosik nie widzę PL ReacOS version, czyżby dopiero miała być wydana w kolejnej wersji rozwojowej?
TestamenT
Posts: 154
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:44 pm

Post by TestamenT »

Nicolass wrote:Było pisane, ze tłumaczenie systemu jest na ukończeniu, ale cosik nie widzę PL ReacOS version, czyżby dopiero miała być wydana w kolejnej wersji rozwojowej?
o lol i nie zobaczysz bo ReactOS jest multi language i zawiera kilkadziesiąt języków do wyboru w tym też Polski i nie trzeba wydawać osobnych wersji językowych ReactOS bo to nie Windows :D
Eragon Argetlam
Posts: 5
Joined: Sat Sep 08, 2007 6:53 pm

reactOS po polsku

Post by Eragon Argetlam »

Siema;]
Mam do was pytanko- czy jest instalka reactOS'a po polsku oraz cały system spolszczony:?: oraz ile on zajmuje po instalacji:?:

Prosze o konkretne odpowiedzi.

Pozdrawiam i zgóry dzienki

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Zapraszam: HACK.PL
kokodin
Posts: 175
Joined: Tue Nov 29, 2005 7:19 pm

Post by kokodin »

nie wiem co to za pytania ale podejżewam że po prostu zadawane na szybko bez zapoznania ze stroną :)

instalator jest obecnie tylko po angielsku co nie znaczy że w wersji "przedprodukcyjnej" nie zostanie zmieniony na bardziej przyjazny dla użytkownika na razie liczy się funkcjonalność tak aby instalował system bez bugów dlatego jest dość prosty i nie ma obsługi wielu języków podczas instalacji

system sam w sobie jest już spolszczony od wersji 0.3 prace były dość intensywne co nie znaczy że wcześniej nic nie było zrobione język systemu wybiera się w kreatorze pierwszego uruchomienia po instalacji lub jak kto woli w okienkowej fazie instalacji

co do miejsca jakie zajmuje to będzie tego troche jakieś 50 mb o ile nie mniej dawno nie sprawdzałem tuż po instalacji ale sest jeden mały szczegół jak napisano na domowej stronie projektu system nie jest przeznaczony jeszcze do codziennego stosowania

w razie jakichś wątpliwości kieruje do wiki tam powinno być sporo róźnych odpowiedzi :)
Eragon Argetlam
Posts: 5
Joined: Sat Sep 08, 2007 6:53 pm

Post by Eragon Argetlam »

Sory ale spodobał mi się reactOS a potrzebuuę małego systemu na bazie wina do pracy codziennej ale musi być po polsku.

a no i ostatnie pytanie działa on bez windowsa- na dysku mam samego rosa czy nie?? a no i jest już wersja ukończona np starsza??
TestamenT
Posts: 154
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:44 pm

Post by TestamenT »

kokodin napisał że system nie jest przeznaczony jeszcze do codziennego stosowania więc te wersje ReactOS co można pobrać z tej strony są to wersje alpha i jeszcze daleko do ukończonej wersji ReactOS

Pytanie czy system ReactOS wymaga systemu Windows jest bardzo dziwne bo nie znam systemu który by wymagał innego systemu.

A i skoro spodobał ci się ReactOS to pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić to przeglądnąć całą stronę reactos.org zainstalować sobie system na jakimś emulatorze pc np qemu albo VMware a nie pisać posty bez zastanowienia.
kokodin
Posts: 175
Joined: Tue Nov 29, 2005 7:19 pm

Post by kokodin »

powiem tak słowo "sory" przed "spodobał mi sie" kompletnie mi nie pasuje to tak jak bys nas przepraszał że sie nim interesujesz takie teksty to prosze do microsoftu :D my sie cieszymy ze sie interesyjesz naszym systemem (który dopiero sukcesywnie powstaje) a to ze sie cieszymy nie wynika z tego ze jesteśmy jakąś sektą :P

nie rozumiem tez jak starsza wersja może być ukończona jesli nowsza nie jest system operacyjny to nie jest bylejaki odtwarzacz muzyczny z multimedia buildera tu nie wystarczy poukładać klocków na planszy wszystkie trzeba najpierw samemu zrobić i trzeba je napisać w jezyku jak najniższego poziomu zeby było to zrozumiałe dla twojego komputera obecny etap prac można porównać do budowania parteru domku jednorodzinnego (2 poziomowego) mamy już fundamenty prawie urzadzona kotłownie i ściany na parterze ale nadal musimy zbudować reszte domku i go jakos umeblować :D

a co do działania bez windowsa to jest jakieś dziwne samo z siebie czy windows xp potrzebuje innego windowsa do działania? reactos jesy w zasadzie sobowturem windowsa. owszem zdarzaja sie kompuery z kilkoma systemami ale jeden od drógiego zazwyczaj jest niezalezny i reactos też jest samowystarczalny ale na razie nie wszystkie programy sie na nim uruchomia i nawet posiadanie innego windowsa na kompie tego nie zmieni po prostu reactos nie jest skończony z numeru wersji 0.3.3(2) można wywnioskować ze system jest kompletny w 33,2% chociaż takie obliczanie to idiotyzm

zapraszam do powaznych dyskusji na temat systemu gdy juz przejzysz wiki strone tytułową i juz sie troche pobawisz na emulatorach (wirtualny komputer w pamisci rzeczywistego)w innym przypadku takie rozmówki czym jest i do czego sie nadaje reactos sa bezcelowe i tylko marnujemy swój czas

pozdrawiam
Eragon Argetlam
Posts: 5
Joined: Sat Sep 08, 2007 6:53 pm

Post by Eragon Argetlam »

Bo patrz jest prosta sprawa- wzilem pytanko na podstawie wersji reactOS'a bo pomyśl- win 95 i win 98 potrzebował DOS'a aby dzialać- znam to sytuację aż zadobrze- instalacja 95 i 98 to koszmar ale ok- jesteśmy przy reactosie wiec sie tego trzymam;] :P
a co do tego ale to sie pomyliłem i niedojrzałem błeu- pozdrawiam a reactOS jest w miare-zainstalowałem go na stałen na jednej starej maszynce- niebo lepiej niz windows:D
kokodin
Posts: 175
Joined: Tue Nov 29, 2005 7:19 pm

Post by kokodin »

w takim razie pozostaje tylko życzyć powodzenia w użytkowaniu i pogratulować heroizmu

system w którym ciężko jest kopiować pliki , połowa shellowych funkcji nie jest dostępna i nie ma moźżliwości instalacji sterowników graficznych ani dźwiękowych a ponadto nie wiadomo jaki program spowoduje jaki bug no po prostu mażenie też kiedyś sie tak bawiłem ale w końcu mi przeszło i testuje rosa tylko od czasu do czasu na emu zabawa z prawdziwym sprzętem zacznie się tuż po wdrożeniu modelów sterowników windows i wspierających je api na razie większość sprzętu albo jest "hardcoded" albo po prostu nie działa wyjątkiem są sterowniki do sieciuek pci

powiem tyle jeśli w newsleaterze napiszą drivers model done to można sie brać za poważne testy tego na hardwaerze do tego czasu takie próby mogą (choć nie powinny) być niebespieczne dla sprzętu za co producent nie odpowiada :D
Eragon Argetlam
Posts: 5
Joined: Sat Sep 08, 2007 6:53 pm

Post by Eragon Argetlam »

Wiem że nie dodowiadacie za sprzęt wiec ok;]
A tak po prawdzie to i tak nieźle chodzi a druga sprawa hardware jest tak stary że hoho;]:P mam nadzieje że za parę lat znajde reactOS'a jako pełną wersję;] a ppropos znacie system ale ważne ukończony podobny do rosa:?:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests