Science-ficition czy ReactOS?

Moderators: niski, Saibamen

TestamenT
Posts: 154
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:44 pm

Post by TestamenT »

kamillys wrote:Chyba wiem, czemu 0.3.4 się opóźnia. Wchodzę sobie na SVN, pobieram jakiś obraz, a podczas instalowania pojawia się, że to wersja 0.4, instalator był wielojęzyczny(tylko oczywiście krzaczki zamiast polskich liter jak ą, ś, ć...) :o Fajnie, że już pracują nad 0.4, tylko dlaczego nikogo nie informują? Czyżby wyjawiam jakiś tajny sekret teamu ROSa? :)
ReactOS 0.4 svn bo tak to się nazywa i na podstawie tego jest wypuszczana wersja z gałęzi 0.3 więc wersja 0.3.4 raczej wyjdzie z zmianami dokonanymi w wersji 0.4 svn pod warunkiem że będzie to możliwe :)

W sumie sam nie wiem co napisałem :)
ale głównie chodzi o to aby było jak najmniej błędów w systemie.
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Post by Haos »

Team caly czas pracuje nad 0.4.0, kazda wersja oficjalna nas przybliza...
Kwestia nazewnictwa. Obecne wersje oficjalne (0.3.1, 0.3.3 a juz niedlugo 0.3.4) sa kolejnymi punktami milowymi na drodze do 0.4.0, stad ta wersja w SVN. Po osiagnieciu 0.4.0 w wersj oficjalnej, numer wersji w SVN zmieni sie na 0.5.0 a kolejne wersje oficjalne beda wypuszczane z numeracja 0.4.x (0.4.1, 0.4.2 itd).

Jesli chodzi o polskojezyczny instalator, to nie ma za co:P To bylo glupie 3x kB tekstu czyli tyle co nic:P (wiem co mowie, rasdlg ma ponad 120kB...). Polskich znakow nie bedzie do czasu az nie przekonwertuja pierwszego etapu instalacji na UNICODE.
saturnnkakaka
Posts: 19
Joined: Tue Jan 08, 2008 7:19 pm

Post by saturnnkakaka »

Reactos to nie jest Science-ficition tylko coś z odległej epoki. Nie rozumiem czemu ten system nie ma wgranej obsługi (sterowników lub czegoś w tym rodzaju) by można było go wypróbować na nowoczesnym sprzęcie lub tego się nie planuje, według mnie powinno przyspieszyć rozwój tego systemu. Czy ten program w jakiejś wersji będzie obsługiwał dyski sata oraz nowoczesne procesory wielo rdzeniowe oraz pozostałe nowoczesne elementy komputera. Skoro są takie opóźnienia w wersjach (to już jest kolejna opóźniona) to mam pytanie czy będą one wychodziły w sposób progresywny (tzn. z pominięciami niektórych wersji np. po 0.3.4 wyjdzie 0.4.0) a czy wersja po wersji jeśli drugi wariant jest realny to konkurentem reactos-a będzie następca visty lub jego następca cięszko będzie ich dogonić :P.

„Dodam że każdy może pobrać ReactOS z svn skompilować i przetestować bez większych problemów no oczywiście trzeba poświęcić temu trochę czasu i chęci a nie czekać na oficjalne wydania ”
No wersje svn są swietne bez sterowników klawiatury :P
.aart3k
Posts: 339
Joined: Sat Apr 01, 2006 11:21 am

Post by .aart3k »

stery są tylko nie działają ;)
chcesz przyspieszyć to naucz się programować i pomóż, to nie jest produkt tylko projekt open source
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Post by Haos »

Reactos to nie jest Science-ficition tylko coś z odległej epoki.
Raczej z przyszlosci.
Nie rozumiem czemu ten system nie ma wgranej obsługi (sterowników lub czegoś w tym rodzaju) by można było go wypróbować na nowoczesnym sprzęcie lub tego się nie planuje, według mnie powinno przyspieszyć rozwój tego systemu.
Nasz kernel juz sobie z obsluga sterownikow przyzwoicie daje rade. Problemy sa z rozmaitymi podsystemami - KS, PnP, dxntg, OHCI, SCSI... nie wszystkie stery po prostu zadzialaja. Dlaczego sa problemy? Bo niewielu ludzi na swiecie zna sie na kodowaniu sterownikow kernela do NT (i nie pracuje przy tym dla Microsoftu). Do tego na przyklad PnP w ogole nie jest opisany nigdzie i trzeba praktycznie go bylo rozgryzac od poczatku.
Czy ten program w jakiejś wersji będzie obsługiwał dyski sata oraz nowoczesne procesory wielo rdzeniowe oraz pozostałe nowoczesne elementy komputera.
System operacyjny, nie program. To nie WINE. Tak, bedzie. W chwili obecnej SATA zablokowana jest tylko przez pare bledow w SCSI. Procki wielordzeniowe to troche bardziej skomplikowana para kaloszy, ale tez. Chociaz pewnie nie w najblizszej przyszlosci.
Skoro są takie opóźnienia w wersjach (to już jest kolejna opóźniona) to mam pytanie czy będą one wychodziły w sposób progresywny (tzn. z pominięciami niektórych wersji np. po 0.3.4 wyjdzie 0.4.0)
O ile nie dojdzie do sytuacji zmiany statusu ROS, czyli gdy jego stan faktyczny nie odpowiadalby numerowi wersji, to nie. W przeciwienstwie do innych projektow czy produktow komercyjnych, terminy wydania wersji traktujemy bardzo ogolnikowo. Dlaczego? Bo juz raz zostal wydany 0.3.1, ktory sie do wydania nie nadawal i to byl o jeden raz za duzo. Nie ma sensu wypuszczac wersji systemu, gdy w wyniku zmian ktorys z waznych komponentow przestal dzialac.
a czy wersja po wersji jeśli drugi wariant jest realny to konkurentem reactos-a będzie następca visty lub jego następca cięszko będzie ich dogonić Razz.
Mozliwe. I co z tego? Oczywiscie, dla uzyskania efektu tragicznosci mozesz porownywac wydajnosc i tempo prac wielosetmiliardowej wartosci giganta, zatrudniajacego dziesiatki tysiecy programistow i placacym im grube miliony dolarow, z garstka dwudziestu paru osob, pracujacych nad tym projektem w swoim czasie wolnym, oprocz normalnego platnego zajecia. Tylko jaki jest sens takiego porownania?
No wersje svn są swietne bez sterowników klawiatury.
No ciekawe... a mi w QEMU dzialaja bez problemu te nieistniejace sterowniki...
saturnnkakaka
Posts: 19
Joined: Tue Jan 08, 2008 7:19 pm

Post by saturnnkakaka »

To jest produkt. Stwierdzenie takie zależy od punktu widzenia. Tak jak każdy produkt ten też ma swoja specyfikację, oraz osoby, które go promują (choćby wikipedia), tylko odbiorca produktu nie może go kupić. Rolą odbiorcy jest wsparcie koncepcji.
Z przyszłością ma on nie wiele wspólnego nie znalazłem jakiejś wzmianki ze ma on być innowacyjny i są prowadzone prace by obsługiwał jakiejś nowe technologie lub jego dizajn i interfejs będą czymś nowym, czego nikt jeszcze nie stworzył idea tego produktu jest świetna, ale ma ona zaspokoić problem teraźniejszości.
Tragizm to dobry sposób do manipulacji, choć nie wiem, jaki cel chciałem osiągnąć. Klawiatura nie działa na pececie z przed wielu lat z prockiem 450 ram 64 mb i dyskiem 8gb. A system się instaluje, ale nie uruchamia na wirtualnym kompie (Virtual PC). To za bardzo nie istotne, bo to nie jest wersja oficjalna tylko ta, na której są prowadzone prace. Z programowanie u mnie nie jest za dobrze chyba ze chcecie dostać prosty programik z pętelką, co liczy równanie kwadratowe, ale mam nadzieje ze będę w inny sposób pomocny.
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Post by Haos »

saturnnkakaka wrote:To jest produkt. Stwierdzenie takie zależy od punktu widzenia. Tak jak każdy produkt ten też ma swoja specyfikację, oraz osoby, które go promują (choćby wikipedia), tylko odbiorca produktu nie może go kupić.
Wlasnie z tego powodu to nie jest produkt. Wolne oprogramowanie to troche inna kategoria. Nie promujemy go. Wikipedia to nie jest promocja sensu stricte lecz miejsce gdzie mozna zdobyc informacje. Promocja to innymi slowy reklama, a tej nie uzywamy.
ReactOS nie jest produktem komercyjnym (moze to okreslenie bedzie lepsze). Mozesz go uzywac albo nie, nikt cie do tego nie zmusi. Nas natomiast nikt nie moze zmusic do niczego na podstawie ukladu: zakupilem wiec wymagam. Oczywiscie, chcemy by byl on uzyteczny dla jak najwiekszej liczby osob, i wlasnie przez wzglad na uzytecznosc czesto dokonujemy tak niepopularnych czy wydawalo by sie niepopularnych decyzji, jak opoznienie wydania wersji oficjalnej.
Z przyszłością ma on nie wiele wspólnego nie znalazłem jakiejś wzmianki ze ma on być innowacyjny
Po pierwsze, za slabo szukasz. ReactOS nie zatrzyma sie na kompatybilnosci z XP/2003, planujemy rowniez kompatybilnosc z Vista, jak i integracje podsystemow OS/X i POSIX.
i są prowadzone prace by obsługiwał jakiejś nowe technologie lub jego dizajn i interfejs będą czymś nowym, czego nikt jeszcze nie stworzył
Dwa powody dlaczego: primo, naszym priorytetem jest na razie kompatybilnosc z istniejacym systemem XP/2003, secundo: innowacyjnosc kosztuje, zarowno w pieniadzu jak i w zasobach ludzkich, a tak sie sklada ze obydwu nam nie zbywa...
idea tego produktu jest świetna, ale ma ona zaspokoić problem teraźniejszości.
Przyszlosci. XP dopiero ma oficjalnie wyjsc z uzycia za jakis czas.
Klawiatura nie działa na pececie z przed wielu lat z prockiem 450 ram 64 mb i dyskiem 8gb.
Ty to nazywasz PC sprzed wielu lat z... A tak na prawde to jeden z setek tysiecy (a nawet milionow) kombinacji sprzetu... Ciekawe dlaczego nie dziala... A wlasnie, sprawdzales ostatnia wersje SVN? slyszalem ze ten bug z PnP klawiatury juz naprawili.
A system się instaluje, ale nie uruchamia na wirtualnym kompie (Virtual PC)
.

Bo VPC to virtualne badziwie, ktore z ROS nigdy nie bedzie dzialac. Zbyt bardzo hookuje sie z systemem operacyjnym ktory ma uruchamiac, w dodatku ma bledy z obsluga sterownikow grafiki systemu ktory uruchamia. Sprobuj dowolny inny VM (QEMU, VMWARE, BOCHS, VirtualBox).
To za bardzo nie istotne, bo to nie jest wersja oficjalna tylko ta, na której są prowadzone prace.
Z niej niedlugo bedziemy tworzyc wersje oficjalna 0.3.4 Wszelkie uwagi mile widziane. Tylko uzyj innego emu.
ale mam nadzieje ze będę w inny sposób pomocny.
Najlepiej jakbys uzyl kabelka Null modem, polaczyl tamten PC z dawnych lat do jakiegos innego, za posrednictwem portow serial. Potem na jednym PC odpalasz ReactOS w wersji DBG a na drugim np hyperterminal. W ten sposob mozesz uzyskac logi Debug, ktore sa niezbedne nam by poprawic jakikolwiek blad na prawdziwym sprzecie. A niestety, bardzo niewielu ludzi zapewnia nam takie logi. Dlatego ROS na razie lepiej dziala na VM niz na prawdziwym sprzecie.

Mozesz rowniez tlumaczyc (strone, bo samym ROS sie na razie zajalem), wspominac innym o tym, ze taki system istnieje, testowac... do wyboru do koloru. Btw, na ROS w emulatorze Vmware da sie grac w Diablo 2 przy uzyciu opengl Mesa3d:))
.aart3k
Posts: 339
Joined: Sat Apr 01, 2006 11:21 am

Post by .aart3k »

ofszem - jako że ciężko z czasem to zapraszam do tłumaczenia strony www (tzn newsów, newsletterów głównie).
pozatym raczej złym jest myślenie że ros zastąpi windowsa - będzie konkurencyjnym systemem dającym wybór. i ja skorzystam z rosa :)
Tor
Posts: 1
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:04 pm

Post by Tor »

Haos wrote:na ROS w emulatorze Vmware da sie grac w Diablo 2 przy uzyciu opengl Mesa3d:))
Pytanko, czy można grać w ten sposób na battle.net?
TestamenT
Posts: 154
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:44 pm

Post by TestamenT »

Trzeba spróbować aby się tego dowiedzieć
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Post by Haos »

Battle.net na bank wymaga transmisji UDP, a nie wiem czy ta jest dostepna w ROS. Ale jak napisal TestemenT - jest tylko jeden sposob na to by sie przekonac.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests