W ilu % ReactOS ma byc kompatybilny z prawdziwym Winem?

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
G.Gn7

W ilu % ReactOS ma byc kompatybilny z prawdziwym Winem?

Post by G.Gn7 » Mon Jun 11, 2007 2:49 pm

Witam! Jakiś czas temu zainteresowałem się tym projektem....

Tylko że widzę w tym pewien problem: W roadmap jest napisane, że wersja 0.5 będzie kompatybilna z Windows'em w 70%. Lecz w planach na wersję 0.6, 0.7, 0.8, 0.9 oraz 1.0 jest napisane "tylko poprawki błędów"...

Ktoś mi cały czas powtarza, że finalna wersja ReactOS'a czyli 1.0 nie będzie całkowicie kompatybilna z Windows, lecz tylko jedynie w 70%!
Czy to prawda?

A jeśli tak, czy to oznacza, że nie będzie nawet zgodny w 100% z Windows NT 4 ?
O co z tym wszystkim chodzi?

kokodin

Post by kokodin » Mon Jun 11, 2007 4:50 pm

da sie to wytłumaczyć chyba tylko przywołujac historie windowsa
windows w wersji pełnookienkowej czyli taki do którego coś dało sie zainstalować i który zaczynał być systemem operacyjnym to windows 3,1 jego api posiadało jedynie 16 bitowe polecenia po pewnym czasie powstał windows nt 3,1 który jako pierwszy windows miał 32 bitowe api ale jako że ms nic nie wyżuca pozostały w nim wszystkie api z windowsa 3,1 potem powstał windows 95 , nt4 ,98 , me, 2000, xp, vista i bedzie jeszcze troche ale każdy z tych windowsów dziedziczył część 16bitowego api z win3,1 i nadal ja do czegos wykożystuje kolejnym dowodem będzie chociażby instalowanie sterowników ze starszych wersji windows w nowszych i na odwrót (ale to inna historia)

co do reactosa jako ze zespół deweloperski tworzy system 32 btowy a stoimy u progu 64 mitowych z całej kompatybilności mozna sobie odciać kawałek odpowiedzialny za 16 bitowe aplikacje co da nam troche % niekompatybilnych ale nie zmieni to faktu ze reactos będzie w pełni kompatybilny z 32 bitowymi aplikacjami windows i 32 bitowymi sterownikami systemu nt (4 jub/i 5) odpadnie natomiast instalowanie sterowników niekompatybilnych z nt czyli tych "mimo to kontynuuj" które nie były projektowanie dla rodziny nt tylko jeszcze dla rodziny dos-based czyli 9x trzecia rzecz to windows update i co za tym idzie nie bedzie można instalować poprawek z ms :D to wszystko da pare %

inna sprawa to to że 70% komptybilności wcale nie oznacza ze tyle będzie na pewno nikt nie jest w stanie tego tak dokładnie zmierzyć bo nie wszystkie procesy systemu są równie ważne jest to szacowana liczba w czasie układania planów przyszłościowych poza tym każdy bugfix poprawia kompatybilność :D

a co do kompatybilności samej w sobie to można ja zaobserwować na rodzinie linuxów niby wszystkie ze soba kompatybilne ale jednak czasami jakieś programy działaja tylko na którejś dystrybucji lub uzywaja innych bibliotek o identycznej nazwie :D

gdy reactos bedzie w punkcie 0.7 nie powinno być juz problemów z odpalaniem czegokolwiek z xp i visty a jeśli jakieś sie pojawia to będą to bugi aplikacji niewidoczne w windows z powodu jego błędów niem a wiekszego sensu zaprzatanie sobie głowy tym ze to jest akurat 70%

podsumowujac programy z windows będa tak chodzić na rosie jako firefox na rużnych linuxach ,moga troche wygladać inaczej ale funkcjonalność isposób działania pozostanie identyczny

Morpheouss

Post by Morpheouss » Sat Jul 14, 2007 10:53 am

kokodin wrote:da sie to wytłumaczyć chyba tylko przywołujac historie windowsa
windows w wersji pełnookienkowej czyli taki do którego coś dało sie zainstalować i który zaczynał być systemem operacyjnym to windows 3,1 jego api posiadało jedynie 16 bitowe polecenia po pewnym czasie powstał windows nt 3,1 który jako pierwszy windows miał 32 bitowe api ale jako że ms nic nie wyżuca pozostały w nim wszystkie api z windowsa 3,1 potem powstał windows 95 , nt4 ,98 , me, 2000, xp, vista i bedzie jeszcze troche ale każdy z tych windowsów dziedziczył część 16bitowego api z win3,1 i nadal ja do czegos wykożystuje kolejnym dowodem będzie chociażby instalowanie sterowników ze starszych wersji windows w nowszych i na odwrót (ale to inna historia)

co do reactosa jako ze zespół deweloperski tworzy system 32 btowy a stoimy u progu 64 mitowych z całej kompatybilności mozna sobie odciać kawałek odpowiedzialny za 16 bitowe aplikacje co da nam troche % niekompatybilnych ale nie zmieni to faktu ze reactos będzie w pełni kompatybilny z 32 bitowymi aplikacjami windows i 32 bitowymi sterownikami systemu nt (4 jub/i 5) odpadnie natomiast instalowanie sterowników niekompatybilnych z nt czyli tych "mimo to kontynuuj" które nie były projektowanie dla rodziny nt tylko jeszcze dla rodziny dos-based czyli 9x trzecia rzecz to windows update i co za tym idzie nie bedzie można instalować poprawek z ms :D to wszystko da pare %

inna sprawa to to że 70% komptybilności wcale nie oznacza ze tyle będzie na pewno nikt nie jest w stanie tego tak dokładnie zmierzyć bo nie wszystkie procesy systemu są równie ważne jest to szacowana liczba w czasie układania planów przyszłościowych poza tym każdy bugfix poprawia kompatybilność :D

a co do kompatybilności samej w sobie to można ja zaobserwować na rodzinie linuxów niby wszystkie ze soba kompatybilne ale jednak czasami jakieś programy działaja tylko na którejś dystrybucji lub uzywaja innych bibliotek o identycznej nazwie :D

gdy reactos bedzie w punkcie 0.7 nie powinno być juz problemów z odpalaniem czegokolwiek z xp i visty a jeśli jakieś sie pojawia to będą to bugi aplikacji niewidoczne w windows z powodu jego błędów niem a wiekszego sensu zaprzatanie sobie głowy tym ze to jest akurat 70%

podsumowujac programy z windows będa tak chodzić na rosie jako firefox na rużnych linuxach ,moga troche wygladać inaczej ale funkcjonalność isposób działania pozostanie identyczny

no to lecimy:

1) windows 3.1 nigdy nie mial 32-bitowego API. Wyszedl nawet Windows 3.11 ale on tez byl w 100% 16bitowy. Nie mozliwe jest aby windows byl 32-bitowy w swieci gdy uruchamilo sie spod 16bitowego DOSa... Jakim cudem 16bitowy DOS mialby zapewnic mu 32bitowa komunikacje I/O ze spzretem? :shock: IMHO bzdura

2) Windows NT 3 - moze oto Ci chodzi, nie wiem czy byl 32bit czy jeszcze 16, nie w nikam w to...

3) Vista nie uruchamia 16bitowych programow i nie pozwala na zaladowanie 16bitowyc hsterownikow.
Zreszta 16bitowych sterownikow nie uzywa sie odkad mamy Windows 2000 a moze nawet jeszcze wczesniej, nie wiem dokladnie wiec pomine to milczeniem.

4) Sterowniki starsze w nowszym Windowsie i na odwrot? hmm.. brzmi ciekawie... nigdy o tym nie slyszalem a chetnie zainstalwoalbym sterownik do kanera ktory mam jedynie w wersji dla windowsa 98 pod Xpkiem.. powiedz tylko jak? bo na moje oko sie nie da... serownika napisanego na XP na NT4 tez nie uruchomisz na 2000 tez raczej nie... a i pod nowsza Vista nie bedzie za bardzo dzialal... Gdyby bylo tak jak piszesz,to na 1 dyskietce na ktorej dolaczony jest sterownik do kontrolera IDE (od plyty glownej) nie byloby kilka wersji tego sterownika dla roznych wersji widnowsa... IMHO kolejna bzdora!

5) co do linuksow to... Linux to kernel... jeden i ten sam nie zmiennyy, tylko w roznych wersjach, reszta to userland, wiec czemu mialoby nie dzialac? Chyba nie odrobiles lekcj... ;) Moze jezeli program jest skompilowany na fedore to pod ubuntu nie pojdzie, ale zawsze mozna go przekompilowac a programy ktore sa tylko binarne jak skype? dzialaja na kazdej dystrybucji... IMHO kolejny obalony mit :lol:

Haos
Test Team

Post by Haos » Sat Jul 14, 2007 11:13 am

Morpheouss wrote:no to lecimy:

1) windows 3.1 nigdy nie mial 32-bitowego API. Wyszedl nawet Windows 3.11 ale on tez byl w 100% 16bitowy. Nie mozliwe jest aby windows byl 32-bitowy w swieci gdy uruchamilo sie spod 16bitowego DOSa... Jakim cudem 16bitowy DOS mialby zapewnic mu 32bitowa komunikacje I/O ze spzretem? :shock: IMHO bzdura
A slyszales o Win32s? To wlasnie rozszerzenie win 3.1x na 32bitowe API. Bylo, dzialalo, nawet niektore gry pod to chodzily (WSotHR). Win32 z 9x byl jednak zupelnie inny i aplikacji z niego nie dalo sie odpalac na Win32s.
2) Windows NT 3 - moze oto Ci chodzi, nie wiem czy byl 32bit czy jeszcze 16, nie w nikam w to...
Win32 wprowadzono wlasnie dla NT 3.1.
3) Vista nie uruchamia 16bitowych programow i nie pozwala na zaladowanie 16bitowyc hsterownikow.
Da sie uruchomic 16bitowe aplikacje, jednak maja do dyspozycji tyko ograniczona iloc ram (32mb bojarze).
Zreszta 16bitowych sterownikow nie uzywa sie odkad mamy Windows 2000 a moze nawet jeszcze wczesniej, nie wiem dokladnie wiec pomine to milczeniem.
Od czasu wprowadzenia NT.
4) Sterowniki starsze w nowszym Windowsie i na odwrot? hmm.. brzmi ciekawie...
Nie da sie w ROS zainstalowac sterownikow przed NTowych (czyli np win9x) i nie bedzie sie juz dalo.
Last edited by Haos on Sat Jul 14, 2007 11:33 am, edited 1 time in total.

Morpheouss

Post by Morpheouss » Sat Jul 14, 2007 11:19 am

Haos wrote:
Morpheouss wrote:no to lecimy:

A slyszales o Win32s? To wlasnie rozszerzenie win 3.1x na 32bitowe API. Bylo, dzialalo, nawet niektore gry pod to chodzily (WSotHR). Win32 z 9x byl jednak zupelnie inny i aplikacji z niego nie dalo sie odpalac na Win32s.
Win32 wprowadzono wlasnie dla NT 3.1.
Da sie uruchomic 16bitowe aplikacje, jednak maja do dyspozycji tyko ograniczona iloc ram (32mb bojarze).
Od czasu wprowadzenia NT.
4) Sterowniki starsze w nowszym Windowsie i na odwrot? hmm.. brzmi ciekawie...
Nie da sie w ROS zainstalowac sterownikow przed NTowych (czyli np win9x) i nie bedzie sie juz dalo.
[/quote]

1) Nie o Win32s nie slyszalem. Poczytam.
2) Vista nie uruchamia 16bitowych aplikacji... Nie posiada funkcji I/O. Sprobuj uruchomic jaka kolwiek 16bitowa aplikacje Windows na tym.. W ogole sie nie uruchomi. Od Windowsa 2000 a moze nawet NT, od kiedy Windows jest 32-bitowy aplikacje 16bitowe uruchamiane sa poprzez warstwe WOW16. VISTA TEGO NIE MA!
3) Nie chodzi juz nawet o sterowniki z 98 pod NT czy na odwrot ale z 2000 pod NT i na odwrot.. tak tez sie nie da ;)

sgj

Post by sgj » Wed Jul 18, 2007 10:42 pm

Morpheouss wrote: 2) Vista nie uruchamia 16bitowych aplikacji... Nie posiada funkcji I/O. Sprobuj uruchomic jaka kolwiek 16bitowa aplikacje Windows na tym.. W ogole sie nie uruchomi. Od Windowsa 2000 a moze nawet NT, od kiedy Windows jest 32-bitowy aplikacje 16bitowe uruchamiane sa poprzez warstwe WOW16. VISTA TEGO NIE MA!
Jak na razie i w Viscie i w Server 2008 16 bitowy podsystem jest i działa. Usunięty został tylko ze wszystkich okien w wersji x64.

kokodin

Post by kokodin » Thu Jul 19, 2007 2:02 am

khe ke ke wyjaśnie tylko jedną kwestje którą poruszyłem (reszta już wyjaśniona)
instalowanie sterowników z win nt w xp z xp na 98 i z 98 na xp było możliwe (ba w win xp dało się nawet zainstalować niekóre sterowniki z win 3.1 (nie nt 3.1) ale to pomijam)
chodzi mi konkretnie o pewną grupę sterowników a mianowicie sterowniki kart dźwiękowych instalowałem z powodzeniem w każdej konfiguracji najciekawiej sprawuje się model wdm z xp w win 98 co daje dodatkowe możliwości niektórym programom (sb128 i wielostrumieniowość dźwięku w sterownikach dedykowanych win 9x/me niedostępne w wdm model xp już tak) ale równie ciekawie wygląda instalacja sb pro 2 (isa) na sterownikach nt4 w xp no i oczywiście zintegrowanego układu c-media (znajomego) który nie ma sterowników model xp winda go nie wykrywa (nawet po aktualizacji z 98) instalator mówi że sterownik nie odpowiada modelowi xp i może nie funkcjonować ale jak sie go puści z dyskietki to oprócz "mimo to kontynuuj" nie ma żadnych niespodzianek
nie wiem co dokładnie microsoft tu namieszał ale mnie to mocno wciągneło i testowałem różne inne sterowniki w różnych systemach
i np sterowniki usb są identyczne do xp i 98 nawet infy "chicago" pasują xp
sterowniki tunera tv (jakiś pixelview) brak podziału na windows xp i 98 w instalatorze lecą te same pliki , sterowniki chipsetu i815 dla mojej płyty te same dla 98 i xp
testowałem też inne sterowniki ale większość z nich była "systemowa" i nie dało się za bardzo nic zmienić

portals

Post by portals » Mon Jul 23, 2007 5:16 pm

Cze ba pamiętać tez ze w Windowsie często w rejestrze występują klucze o nazwie Microsoft n.p HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft
w reactos ich nie będzie bo jeśli by było to MS się czepi.

TestamenT

Post by TestamenT » Mon Jul 23, 2007 6:04 pm

Ale takich kluczy nie da się uniknąć po niektóre programy same będą je tworzyć.

G.Gn7

Post by G.Gn7 » Thu Jul 26, 2007 9:18 pm

portals wrote:Cze ba pamiętać tez ze w Windowsie często w rejestrze występują klucze o nazwie Microsoft n.p HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft
w reactos ich nie będzie bo jeśli by było to MS się czepi.
Hmm... nie musi tak być! Sam ReactOS może nie zawierać kluczy z nazwą "Microsoft", zaś oddzielnie mógłby być zestaw plików *.key z nazwami "Microsoft"! ReactOS będąc na publicznych serwerach do pobrania nie zawierałby w sobie nazw "Microsoft", a domowy użytkownik zrobiłby już co zechce... i zaktualizowałby wpisy rejestru z tych właśnie plików, które były by oddzielnie do ściągnięcia!

januszt

Post by januszt » Fri Jul 27, 2007 12:15 am

Sprytnie to wykombinowałeś G.Gn7, ale chyba takie rozwiązanie raczej by się nie przyjęło ;)
Ale takich kluczy nie da się uniknąć po niektóre programy same będą je tworzyć.
Ja uważam, że Microsoft może się czepiać ReactOS, jeśli klucze o nazwach Microsoft będą znajdowały się w systemie bezpośrednio po jego instalacji, ale przecież jeśli będą dodawane z czasem przez instalowane programy, to chyba nie będzie można systemowi ReactOS nic zarzucić (przecież to programy zewnętrzne będą je dodawać, a nie system). :)

Może dało by się zrobić jakiąś funkcyjkę sprawdzającą i podmieniającą nazwę klucza rejestru na inną. Gdy program odwoływałby się do klucza z nazwą Microsoft, to odpowiednia funkcyjka by to wyłapywała i wysyłała mu dane np. z klucza z nazwą ReactOS_Team i podobnie z zapisem. Gdyby program chciał utworzyć klucz z Microsoft funkcja zamieniałaby nazwę Microsoft na jakąś inną, np. ReactOS_Team ;)

.aart3k

Post by .aart3k » Sat Jul 28, 2007 8:42 am

w rejestrze jest dozwolone występowanie tego tekstu
http://www.reactos.org/pl/dev_faq.html

Post Reply