0.3 nowy standard - zaczyna się

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
kokodin

0.3 nowy standard - zaczyna się

Post by kokodin » Mon Aug 28, 2006 9:20 pm

witam w związku z rozpoczęciem poziomu 0.3 postanowiłem przytoczyć pewne porównanie :D a mianowicie windows nt 3.1 (1993) był to pierwszy system 32 bitowy wypuszczony przez microsoft i posiadał praktycznie identyczne możliwości co nasz reactos 0.3 nigdzie nie ma do niego sterowników a support sprzętu był mniejszy niż nasz :D jego interfejs graficzny był żywcem zerżnięty z 16 bitowego windoesa 3.1 projekt "Windows" miał wtedy 8 lat ale był‚ tworzony przez znacznie liczniejsze grono programistów posiadał też znacznie wiekszy budrzet pierwszy udany windows pojawi się za 2,5 roku (win95) nt4 za 3,5 roku a xp za kolejne 5 lat od premiery windowsa nt4 :D

jeżeli windows potrzebował 9,5 roku na rozwój i zdobycie popularności przy braku konkurencji, nasz projekt ma szanse stać się popularny w niewiele dłóższym czasie :D

a teraz konkrety dotyczące przedziału 0,3.x (0,3-0,4)
w przedziale 0,3x celami nadrzędnymi są:

budowa systemu w zgodzie z kompilatorami microsoft visual c++ i platforma SDK - co w skrócie oznacza pełne wsparcie dla wszystkich programów okienkowych

wszystkie sterowniki używane przez reactosa będą musialy działać w windows - co oznacza że równie dobrze będzie działać na odwrót (chodzi o sterowniki stałe ładowane przy starcie systemu: sieciówki, grafika, starszy model sterowników dźwiękowych) ma również ruszyć program podpisywania sterowników :D

działająca architektura atx (wyłączanie i restart :D) - chyba nie trzeba komentować

cele drugorzędowe to

plug and play support w tym pełna ogsługa klawitur i myszy usb kto wie może i całego usb :D
mechanizmy zabespieczeń systemu
pełniejsza obsługa sieci (dhcp serwer,telnet, itp)
oraz poszeżenie testów systemu o pełne testy winehq

więcej informacji w "version status" w wiki
Last edited by kokodin on Tue Aug 29, 2006 2:02 am, edited 1 time in total.

.aart3k

Post by .aart3k » Tue Aug 29, 2006 12:51 am

Ja tylko skromnie dodam iż popularność Windowsa będzie dobrym motorem napędowym ReactOS'a, w końcu ms wydało tyle kasy na promocję, powstało tyle oprogramowania dla windowsa, ReactOS'owi pozostało tylko korzystać.
Niestety nadal brakuje developerów...

Quest-88

Post by Quest-88 » Tue Aug 29, 2006 12:12 pm

I raczej deweloperów nie przybędzie gdyż ROS jest całkowicie uzależniony od Microsoftu i nigdy go nie prześcignie.

owczi

Post by owczi » Tue Aug 29, 2006 2:40 pm

#1: Niby w jaki sposób ROS jest uzależniony od Microsoftu? Microsoft stawia jakieś warunki?
#2: Kto mówił kiedykolwiek o prześciganiu? Założeniem projektu jest stworzenie stabilnego systemu kompatybilnego z NT 4.0, a nie wymyślanie czegokolwiek nowego czy jakaś 'konkurencja', przecież to nieosiągalne.
#3: Skąd pewność, że nie przybędzie developerów? To samo mówiono o Linuksie kiedy Linus zaczynał pisanie jądra.

.aart3k

Post by .aart3k » Tue Aug 29, 2006 5:34 pm

Wymyślenie czegoś nowego... do ReactOS dodawane są nowe rzeczy, nie spotykane dotychczas w windows tj. package manager, wiele pulpitów etc.
Ale przyznam rację: najważniejsza jest kompatybilność z windows (nie NT 4.0 ale z XP), czym można rozszeżyć możliwości windowsa tym będzie można podbudować reactos'a

owczi

Post by owczi » Wed Aug 30, 2006 1:07 am

No fakt, pominąłem wygodne dodatki, oczywiste w świecie prawdziwych managerów okien. No i na przykład ożywienie genialnej kiedyś, a porzuconej w Windows na rzecz 'eksploratora' starej aplikacji managera plików, Albo (do cholery, windows z systray ma już ponad 10 lat!) usuwanie ikonki z traya po zabiciu procesu, do którego należała. Co do NT 4.0, to może ominęły mnie zmiany w roadmapie których nie doczytałem, ale o ile pamiętam, to pierwszym krokiem założeń było osiągnięcie stabilnego systemu odpowiadającego API i układowi 4.0, 5.x to kolejne kroki - ale mogę się mylić.

kwaku1

Post by kwaku1 » Fri Sep 01, 2006 10:01 pm

Quest-88 wrote:ROS jest całkowicie uzależniony od Microsoftu
Kurde zawsze myślałem, że od Microsoftu to jest uzależniony Windows. No i może jeszcze MS-DOS. :D
owczi wrote:o ile pamiętam, to pierwszym krokiem założeń było osiągnięcie stabilnego systemu odpowiadającego API i układowi 4.0, 5.x to kolejne kroki - ale mogę się mylić.
Zgadza się. I w zasadzie ROS obecnie jest mniej lub bardziej z NT 4 zgodny. Ale to tylko etap pośredni. Sukces ROSa to zgodność z linią 5x.

wasiaczek

Post by wasiaczek » Thu Nov 09, 2006 11:19 pm

Na wstepnie witam wszytskich :) To mój pierwszy post tutaj, ale czytam o ROS już od kilku dni... A teraz do tematu:

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ROS nigdy nie prześcignie Windowsa. Zalezy co przez to rozumieć Owszem ROS nie wprowadzi nowego standardu... ale zawsze może działac lepiej i wyglądać lepiej niż Win.

Poza tym fakt, że pliki i programy Reactosa działają na Win (takie jest przynajmniej założenie) pomoże także userom Windows. Wyobraźcie sobie, że teraz wszystkie serwice packi i nowe łatki nie wychodzą TYLKO spod ręki MS...

ROS nie przegoni Win. ale może byc ładniejszy, mniejszy i szybszy...
Mnie np. nadal zastanawia fakt, że jak dawno temu pracowałem na Macu, to system zajmował 30 MB.... podczas kiedy Win 95 zajmował 250 MB i sie rozrastał i z czasem działał coraz wolniej... Co Windowsa tak wypchało?

kokodin

Post by kokodin » Fri Nov 10, 2006 1:21 am

witamy na forum zapraszamy do wspóltworzenia :D

przepraszam że sie czepiam ale service packi do windowsa moga byc wydawane tylko przez microsoft tak przy najmniej wnioskuje po treści licencji tego systemu dodatkowo powiem że pisanie łatek dla windowsa było by tylko i wyłącznie krecia robotą dla reactosa bo po pierwsze zużyje tylko naszą siłe roboczą (i tak niewielką) i nikt nam za to nie zapłaci wiec będzie tylko strata czasu a jeśli brać pod uwage konkurencyjność to takie dziury w windowsie są szansa dla systemów które podobnych dziur nie posiadaja czyli w skrócie im bardziej dziurawy windows tym lepiej dla reactosa

2 założenia nie są takie aby programy rosa działały w windows programów tylko do rasa chyba będzie tylko tyle co główny rdzeń systemu a i to ma sie dać zastapić plikami o podobnej funkcji z windows założenie jest takie aby zrobić cos co będzie działać bez windowsa i uruchamiać programy tego systemu (wszystkie) bez opóźnień jakie powstaja w wine połączonym z linuxem po prostu klonujemy windows tak aby nikt sie nie przyczepił o prawa autorskie ale żeby w gruńcie rzeczy był to windows :D

3 windows 95 ze sterownikami zajmował 80-120 mb 300 to już strasznie zapuszczony wszystkie śmiecie londowały na nie wydzielonym od systemowego katalogu pulpicie :D katalogu windows\system i windows\temp

pozdrawiam mam nadzieje że nie wystraszyłem , zapraszam do współprzacy myśle że warto

wasiaczek

Post by wasiaczek » Fri Nov 10, 2006 1:57 am

Nie wystraszyłeś :) Ja nie mówię, żeby ekipa ROSA pisała "lewe" łaty na Windowsa. Chodzi o to, że czasem patchując jakas dziure w ROS bedzie można zainstalować te samą łate w Win :) i dzieki temu i userzy Win zyskają.

No ok... przegialem z ta wielkosicia win 95. co nie zmiania faktu, że 100 mb w porownaniu do Macowych 30 tez robi swoje :)

kokodin

Post by kokodin » Fri Nov 10, 2006 12:07 pm

no to nie przepraszam że wystraszyłem :D

ok poważnie nie rozumiem o co chodzi z tymi lewymi łatami jeśli mieli byśmy takie robić to nikt by nas nie brał poważnie to by tylko zaszkodziło reactosowi taka zła reklama :)
a co do używania łatek od reactosa w windows nie wydaje mi to sie technicznie możliwe bo po pierwsze nasze "patche" w chwili obecnej to nie są jakieś dodatkowe pliki tylko drobne modyfikacje istniejącego kodu w c++ żeby można było zastosować "łatke" reactosa do windowsa trzeba by mieć jego kod a to jest nielegalne :( nikt z projektu nie posiada takiego kodu i dobrze bo wszystko jest napisane od nowa i jest duża możliwość że nie skopiujemy dziur z windowsa pisząc własne odpowiedniki porgramów i jako że piszemy od nowa mało który patch pasował by do windowsa ponieważ ktoś kto napisał kawałek kodu o takiej samej funkcjonalności wcale nie musiał napisać go identycznie a nawet żadko się to zdaża

Post Reply