Parę pytań

Moderators: niski, Saibamen

Post Reply
fervi
Posts: 19
Joined: Mon Dec 07, 2009 11:09 pm

Parę pytań

Post by fervi »

Witajcie!

Na tym forum jestem nowy, chociaż duchem - dość stary (przynajmniej mam taką nadzieję). Ogólnie jestem użytkownikiem Linuxa (tego Systemu, którego ReactOS'owcy nie lubią nie wiedzieć czemu :P). Ogólnie od paru wersji przyglądam się ReactOS'owi, System wydaje się być fajnym - Jednak nie jest traktowany poważnie, jak wszyscy wiedzą, system pokazuje swoje "uroki" :P

W każdym razie, wy się orientujecie co się dzieje :P Tak chciałem się zapytać

- Główny władca, mistrz, dla niektórych może bożek :P (Aleksey Bragin), jeśli się nie mylę - tworzy Odmianę ReactOS'a zwaną Arwinss. Chciałem się dowiedzieć co z nią będzie? Czy zwykły ReactOS zostanie dla tej odmiany porzucony? (Testowałem Arwinss i mimo swoich paru niedociągnięć - przewyższa ReactOS'a np. pod postacią stabilności). Ma ktoś jakieś szczegóły na temat Arinss/ReactOS? Kiedy nowa wersja? :)

- Ogólnie nie znam się za bardzo w programowaniu (tzn. nie znam C++, ani innych normalnych języków) i pomyślałem, że może jakoś się przydam? Ogólnie nie jestem dobry w Angielskim, ale widząc aplikację i "co ona robi" mogę coś-niecoś przetłumaczyć

- Czemu ReactOS'owcy nie lubią Linuxa? :P

- Moim zdaniem, jeśli Arwinss będzie miał większość/wszystkie biblioteki Wine, ReactOS skupi się na stabilności systemu. Pytanie brzmi - czemu dopiero teraz ktoś wpadł na pomysł skopiowania niemalże żywcem bibliotek Wine? One są dostępne - oj, dość długo ...

Fervi
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: Parę pytań

Post by Haos »

fervi wrote:Witajcie!
- Główny władca, mistrz, dla niektórych może bożek :P (Aleksey Bragin), jeśli się nie mylę - tworzy Odmianę ReactOS'a zwaną Arwinss. Chciałem się dowiedzieć co z nią będzie? Czy zwykły ReactOS zostanie dla tej odmiany porzucony? (Testowałem Arwinss i mimo swoich paru niedociągnięć - przewyższa ReactOS'a np. pod postacią stabilności). Ma ktoś jakieś szczegóły na temat Arinss/ReactOS? Kiedy nowa wersja? :)
Bedzie sobie istniec i bedzie rozwijany rownolegle. Problemem ARWINSS jest to, ze jest ograniczona przez rozwiazania architekturalne WINE, mimo iz faktycznie zdaje sie lepiej prezentowac. ReactOS nie bedzie dla tej odmiany porzucony. Wedlug Aleksieja, motywem przewodnim ARWINSS bylo przyciagniecie zainteresowania programistow do naszego projektu.
fervi wrote: - Ogólnie nie znam się za bardzo w programowaniu (tzn. nie znam C++, ani innych normalnych języków) i pomyślałem, że może jakoś się przydam? Ogólnie nie jestem dobry w Angielskim, ale widząc aplikację i "co ona robi" mogę coś-niecoś przetłumaczyć
Z tlumaczeniem systemu nie ma problemów, praktycznie wszystko jest juz na biezaco, oczywiscie wszelkie poprawki i propozycje lepszego tlumaczenia sa bardzo mile widziane. Mile widziane jest rowniez zglaszanie bledow w samym systemie.
fervi wrote: - Czemu ReactOS'owcy nie lubią Linuxa? :P
A czemu uwazasz ze nie lubia? Dodajmy ze prawie polowa programistow z ekipy pracuje na Linuksie...
fervi wrote:- Moim zdaniem, jeśli Arwinss będzie miał większość/wszystkie biblioteki Wine, ReactOS skupi się na stabilności systemu. Pytanie brzmi - czemu dopiero teraz ktoś wpadł na pomysł skopiowania niemalże żywcem bibliotek Wine? One są dostępne - oj, dość długo ...
To co zrobil Aleksiej nie bylo wcale takie proste, sam ReactOS musial do tego dojrzec, a w szczegolnosci inne jego komponenty. Pamietaj, ze ReactOS byl projektowany od poczatku z wlasnym podsystemem Win32, ktory zostal w pewnym momencie przeportowany z WINE. Sam WINE nie jest tez idealne, czesto zdarza nam sie raportowac u nich bledy, ktore wylapujemy podczas testowania ROSa. Co wiecej, motywem przewodnim WINE jest to, by aplikacje dzialaly, a nie by sam kod byl w pelni zgodny z oryginalem. Samo to jest juz dla wielu ekipantow wystarczajacym powodem by nie opowiadac sie za ARWINSS.
fervi
Posts: 19
Joined: Mon Dec 07, 2009 11:09 pm

Re: Parę pytań

Post by fervi »

Według mnie gdyby programiści ReactOS skupili się na stabilności systemu, a potem na implementacji dodatkowego kodu odpowiedzialnego za poprawne działanie programów - mogliby zdobyć kasę i programistów. Zauważyłem, że główne skargi są na BSOD'y, fucktycznie, są bardzo często wyświetlane.

Czy można zrobić własną płytę Instalacyjną ReactOS z własnymi programami? Często testuje ReactOS i często pada, a tak to bym mógł sobie zainstalować taką płytkę i mieć wszystko co potrzebuje ...

PS. Kiedy nowa wersja ReactOS? Ma ktoś jakiś przeciek?
Haos
Test Team
Posts: 2954
Joined: Thu Mar 22, 2007 5:42 am
Contact:

Re: Parę pytań

Post by Haos »

fervi wrote:Według mnie gdyby programiści ReactOS skupili się na stabilności systemu, a potem na implementacji dodatkowego kodu odpowiedzialnego za poprawne działanie programów - mogliby zdobyć kasę i programistów. Zauważyłem, że główne skargi są na BSOD'y, fucktycznie, są bardzo często wyświetlane.
To nie jest takie proste jak ci sie wydaje. Nie mozna skupic sie na stabilnosci systemu, ba, ciezko skupic sie nawet na poprawie jednego elementu, gdyz wowczas wychodza nowe problemy z powiazanymi z nim, innymi modulami.
Czy można zrobić własną płytę Instalacyjną ReactOS z własnymi programami? Często testuje ReactOS i często pada, a tak to bym mógł sobie zainstalować taką płytkę i mieć wszystko co potrzebuje ...
Mozna, sporo zalezy od tego w jaki sposob testujesz ROSa. Generalnie polecam drugi dysk, na ktorym masz wrzucone wszystkie potrzebne instalki. Na pierwszym tylko instalujesz ROSa. Do tego pamietaj ze testowanie ROSa bez debugu jest generalnie bez sensu, nie bedziesz bowiem wiedzial z czego sie ten bsod bierze i co jest problemem, nie mowiac nawet o zaraportowaniu bledu do nas.
PS. Kiedy nowa wersja ReactOS? Ma ktoś jakiś przeciek?
Na 95% nie w styczniu.
benek
Posts: 69
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:06 pm
Location: Poland, Łódź

Re: Parę pytań

Post by benek »

Ogólnie jestem użytkownikiem Linuxa (tego Systemu, którego ReactOS'owcy nie lubią nie wiedzieć czemu :P)
My lubimy linuxa, lubimy wszystko co jest spod znaku floss. Osobiscie twierdze ze linux jest bardzo dobrym systemem, ale architektura NT jest jeszcze lepsza. Windowsy na przekor wszyskiemu sa stabilne, to sterowniki bardzo czesto powoduja BSOD-y i inne zwieszki. Samo przeniesienie podsystemu graficznego do jadra daje dowod na to ze wszystko jest dobrze rozwiniete. ReactOS ma za zadanie stworzenie wlasnej implementacji NT i mysle ze ostatecznie wyjdzie to o wiele lepiej. pytanie tylko kiedy.
- Główny władca, mistrz, dla niektórych może bożek :P (Aleksey Bragin), jeśli się nie mylę - tworzy Odmianę ReactOS'a zwaną Arwinss. Chciałem się dowiedzieć co z nią będzie? Czy zwykły ReactOS zostanie dla tej odmiany porzucony? (Testowałem Arwinss i mimo swoich paru niedociągnięć - przewyższa ReactOS'a np. pod postacią stabilności). Ma ktoś jakieś szczegóły na temat Arinss/ReactOS? Kiedy nowa wersja? :)
Arwinss nie jest stabilny na dzien dzisiejszy.
- Moim zdaniem, jeśli Arwinss będzie miał większość/wszystkie biblioteki Wine, ReactOS skupi się na stabilności systemu. Pytanie brzmi - czemu dopiero teraz ktoś wpadł na pomysł skopiowania niemalże żywcem bibliotek Wine? One są dostępne - oj, dość długo ...
Arwinss nie jest glowna droga ktora ROS bedzie podarzal. Tak jak Haos napisal Arwinss byl napisany po to aby zwiekszyc kompatybilnosc i w szybszy sposob osiagnac cos co normalnie zajeloby 10 razy wiecej czasu. Ogolna architektura Wine nie jest czyms z czego mozna brac przyklad. Jednym z takich bardziej kontrowersyjnych rzeczy sa servery, od dawna jest planowane sie pozbycie ich, ale nie jest to takie latwe. Jezeli ReactOS ma byc zgodny z Windowsami to tylko i wylacznie na ss win32 nie na arwinss, ktory powstal jako ciekawostka, co nie zmienia tego ze fajnie by bylo go widziec takze finalnie jako drugi podsystem. I jeszcze na sam koniec. Wiele osob mysli ze skoro jest Wine to dlaczego by nie skopiowac calego jego kodu. Trzeba pamietac ze Wine ma swoj loader ktory rzadzi sie zasadami linuxa i bez przebudowania nie da sie wszystkiego wziasc
fervi
Posts: 19
Joined: Mon Dec 07, 2009 11:09 pm

Re: Parę pytań

Post by fervi »

A jest jakiś poradnik (ew. ktoś napisał) jak zgłaszać Bugi? Dość często testuje ROS'a i mogę reportować je (mam nadzieję, że programiści się nie obrażą, że zareportuje im np. 1000 bugów, a sam nic nie zrobię w celu poprawy :D).

Fervi
wojo664
Posts: 320
Joined: Mon Jul 06, 2009 5:39 pm

Re: Parę pytań

Post by wojo664 »

http://www.reactos.org/forum/viewtopic.php?f=20&t=8696 ;) -> FAQ społecznościowe
Na pewno sie nie obrażą ;) Szczególnie pożądane są wyjątki (exception) i asercje (assertion) :D. Im więcej jest nas, osób testujących, tym szybciej można wyłapać wiele błędów, i tym szybciej developerzy będą mogli naprawić te błędy (no może nie dokońca tak to działa ale coś w tym jest).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests